برگزاری هفتاد و هشتمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی گام دوم مثلث توسعه اقتصادی منطقه ۴

هفتاد و هشتمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی گام دوم مثلث توسعه اقتصادی منطقه ۴ (بخش گوغر بافت) با حضور استاندار محترم آقای رزم حسینی، دکتر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معین اقتصادی (گوغر بافت)، فرماندار و امام جمعه محترم بافت وجمعی از مدیران استان در ساعت ۱۸ روز یکشنبه ۱ مرداد برگزار شد.استاندار محترم آقای رزم حسینی با اشاره به اینکه معین های اقتصادی به صورت داوطلبانه وارد عرصه توسعه استان شده اند، تصریح کرد: معین های اقتصادی بخشی از درآمدهای خود را در نقاط مختلف استان سرمایه گذاری می کنند و از این راه، ضمن رفع بسیاری از مشکلات و انجام کار خیر، رضایت خداوند نیز حاصل می شود.
وی اظهار کرد: در صورت استمرار حضور معین های اقتصادی، بنایی گذاشته می شود که با تغییر مدیران، مثلث توسعه اقتصادی فراموش نشود و همه با هم و یکدل برای مبارزه با فقر ، بیکاری و سایر مشکلات اقدام می کنند.
آقای رزم حسینی با اشاره به دیدار امروز خود با کارشناسان یونسکو اشاره و بیان کرد: هماهنگی و تعامل موجود در استان کرمان در مسیر توسعه مورد توجه این کارشناسان نیز قرار گرفته بود.
وی افزود: استان کرمان می تواند استان نمونه کشور در حوزه سیاسی باشد که با وجود همه تفاوت دیدگاه های سیاسی، همه در کنار هم برای توسعه تلاش می کنند و این امر نشان دهنده تحمل سیاسی و عقلانیت سیاسی بالا در استان کرمان است.
وی از استان کرمان به عنوان استانی با پیشینه مزمن سیاسی یاد کرد و گفت: با تحقق همدلی و همزبانی در این استان، امروز شاهد برگزاری جلسات پربار و با حضور دیدگاه های سیاسی مختلف هستیم.
استاندارکرمان بر شناسایی یک منطقه نمونه گردشگری در گوغر تاکید کرد و گفت: منطقه گوغر باید در سطح ملی معرفی شود که این اقدام باید با کارهای ویژه و نو دنبال شود.
آقای رزم حسینی ادامه داد: نباید در گوغر بیکار داشته باشیم و بلکه این منطقه باید مهاجرپذیر باشد.
وی بر برگزاری جشنواره کار با افتخار در گوغر تاکید کرد و گفت: با این اقدام باید نشاط اجتماعی مردم افزایش یابد تا همراهی آنها در مسیر توسعه شتابان شود.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه نشست فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان فردا با حضور مشاور رئیس جمهوری برگزار می شود، گفت: فردا پروژه بزرگی را در این استان افتتاح خواهیم کرد.
رزم حسینی در خصوص جزئیات این پروزه عظیم نیز مطلبی را عنوان نکرد.
استاندار کرمان در ادامه از حضور وزیر نیرو در استان کرمان طی هفته جاری خبر داد و گفت: در این سفر پروژه های بزرگی با همت معین های اقتصادی افتتاح می شود.
وی از دبیرخانه اقتصاد مقامتی استان کرمان نیز به عنوان دبیرخانه ای بسیار فعال در سطح کشور یاد کرد.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان آقای دکتر رودری گفت:  بخش گوغر دارای ظرفیت های خوب گردشگری از جمله غار آهکی جفریز است که در صورت توجه و برنامه ریزی جدی در زمینه احیا و شناساندن این ظرفیت های گردشگری به کشور، می توان شاهد توسعه پایدار در این منطقه بود.
وی با اشاره به ۱۴۹ پروژه اقتصاد مقاومتی تعیین شده در مجموعه شهرستان بافت تصریح کرد: از ۱۴۹ پروژه تعریف شده برای این منطقه، ۴۲ پروژه برش استانی پروژه های ملی بوده است که تاکنون ۲۵ پروژه محقق شده و شاهد پیشرفت ۵۹ درصدی در این حوزه هستیم. و همچنین با ۲۵ پروژه پیشنهادی استانی و تحقق ۱۵ مورد از این پروژه ها تصریح کرد:  ۸۲ پروژه توسط بخش خصوصی در شهرستان بافت پیش بینی شده است که تاکنون۶۳ مورد این پروژه ها معادل ۷۷ درصد پروژه های بخش خصوصی این شهرستان به مرحل بهره برداری رسیده است که تعداد قابل توجهی از این پروژه ها در بخش گوغر بوده است
دکتر رودری با بیان اینکه ۷۰ درصد کل پروژه های اقتصاد مقاومتی شهرستان بافت تاکنون محقق شده است اظهار کرد: از ۸۲ مورد پروژه بخش خصوصی طرح های اقتصاد مقاومتی درشهرستان بافت تا کنون ۵۴ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است که این مهم برای ۲۴۵۷ نفر اشتغال ایجاد کرده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان در ادامه به بخش گوغر اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه با همکاری معین منطقه اقداماتی خوبی در این بخش انجام شده است که نمونه بارز آن را می توان به راه اندازی مرکز درمانی، مجهز شدن بخش گوغر به داروخانه کاملا مجهز، احداث پمپ بنزین و … اشاره کرد.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان گفت: بخش گوغر دارای ظرفیت های خوب گردشگری از جمله غار آهکی جفریز است که در صورت توجه و برنامه ریزی جدی در زمینه احیا و شناساندن این ظرفیت های گردشگری به کشور، می توان شاهد توسعه پایدار در این منطقه بود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در این نشست نیز از شهرستان بافت به عنوان منطقه ای بکر و آینده دار در حوزه گردشگری یاد کرد و افزود: در منطقه عمومی بافت حدود ۷۵۰ میلیارد تومان در حوزه گردشگری و ایجاد زیرساخت ها از سوی معین های اقتصادی هزینه شده است و این پروژه ها پیشرفت خوبی داشته است.
آقای وفائی اظهار کرد: در راستای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی نیز در سال گذشته یک واحد ایجاد شده است و به دنبال توسعه این واحدها هستیم.
وی بیان کرد: در سال جاری برنامه ریزی شده که چهار واحد بوم گردی در منطقه بافت ایجاد شود که در صورت همکاری فرمانداری، امکان افزایش این واحدها نیز وجود دارد.
استان کرمان در بیست و هفتمین سفر استانی هیات دولت به عنوان پایلوت اقتصادمقاومتی معرفی شد و این استان با اجرای ایده های ابتکاری در این زمینه پیشتاز است.ارکان حکومتی در استان کرمان در طرحی نو به نام مثلث اقتصادی هم کلام شده اند که بدور از هر گونه سیاست زدگی با تقویت و حمایت از بخش خصوصی به آبادانی این استان کمک کنند.
براساس این ایده جدید (مثلث توسعه اقتصادی ) استان کرمان به هشت منطقه اقتصادی تبدیل شده و این مناطق طی تفاهم نامه هایی در اختیار معین های اقتصادی در قالب طرح اقتصاد مقاومتی قرار داده شده است که آثار اقدامات این معین های اقتصادی در قالب ساخت مراکز درمانی ، اموزشی ، راه اندازی کارگاههای تولیدی با خلق فرصتهای جدید شغلی پایدار در این استان نمایان شده است .
فرماندار بافت آقای حمزه جواران گفت: ۱۴۹ پروژه اقتصاد مقاومتی در این شهرستان تعریف شده که در مجموع ۶۹ درصد محقق شده اند.
فتحعلی حمزه جواران افزود:از مجموع پروژه های اقتصاد مقاومتی در شهرستان بافت، ۴۲ پروژه برش استانی پروژه های ملی  بوده که تاکنون ۵۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی خاطرنشان کرد: پروژه های دستگاه های استانی نیز ۲۵ مورد بوده که تاکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی ادامه داد: ۸۲ مورد از پروژه ها نیز مربوط به بخش خصوصی بوده که تاکنون ۷۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
حمزه جواران تصریح کرد: پروژه های بخش خصوصی در بافت دو هزار و ۴۷۰ شغل ایجاد کرده است.
وی گفت: ۳۸ سال در منطقه گوغر با مشکل آب آشامیدنی روبرو بوده ایم که در یک هفته قبل این مشکل حل شده و سه هزار نفر از آب سالم و بهداشتی بهره مند شدند.
فرماندار بافت از مثلث توسعه اقتصادی به عنوان یک ابتکار بسیار خوب یاد کرد و ادامه داد: در شهرستان بافت کارخانه های فولاد و کرک احیا شده اند که این اقدامات موجب تحولات بزرگی در این شهرستان شده است.
وی خاطرنشان کرد: در مدت زمان کمتر از شش ماه ایجاد مرکز بهداشتی و پمپ بنزین در منطقه گوغر توسط معین اقتصادی راه اندازی شده که نمونه حقیقی اقتصاد مقاومتی است.
امام جمعه بافت نیز گفت: استاندار کرمان با حضور در این استان تحولی را رقم زده اند و این تحول را می توان یک نقشه راه برای این استان دانست.
حجت الاسلام علی مهدی زاده ادامه داد: استفاده از کارآفرینان و سرمایه گذاران هر منطقه برای توسعه آن یک ابتکار بسیار خوب بود که تحولات خوبی را محقق کرده است.
آقای بختیاری نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه با بیان اینکه طرح مثلث توسعه اقتصادی، به سمت شکوفایی حرکت کرده است، گفت: واقعیت این است که در سال های گذشته تلاش زیادی برای آبرسانی به منطقه گوغر انجام شده بود اما به دلیل سطحی بودن چاه ها، امکان آبرسانی نبود که این امکان در سال جاری مهیا شده و سه هزار نفر از مزایای آن بهره مند شده اند.
اقای بختیاری افزود: بعد از انتخابات تلاش شده که به دور از هر گونه مورد حاشیه ای، همراهی و همکاری داشته باشیم.
وی گفت: ایجاد پمپ بنزین نیز یکی از کارهای مهم و از نیازهای اساسی منطقه گوغر بود که با همت معین اقتصادی این منطقه، این پمپ بنزین احداث شده است.
بختیاری با اشاره به اینکه در زیرساخت های منطقه ای همچنان در فقر به سر می بریم، ادامه داد: با ایجاد زیرساخت های مورد نیاز می توان از مواهب موجود در منطقه گوغر بهتر و بیشتر استفاده کرد.
در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، استان کرمان به عنوان یکی از پایلوت های اقتصاد مقاومتی، به هشت منطقه اقتصادی تقسیم شده و تاکنون ۲۱ موسسه غیر دولتی به عنوان معین اقتصادی مسئولیت توسعه در این مناطق را بر عهده گرفته اند.