برگزاری جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با حضور مشاور محترم رئیس جمهور

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با حضور مشاور محترم رئیس جمهور، استاندار محترم، دکتر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و جمعی از مدیران در تاریخ ۲/۵/۹۶  تشکیل گردید.آقای رزم حسینی از تقسیم بندی استان کرمان به هشت منطقه اقتصادی سخن گفت و خاطرنشان کرد: اکنون ۲۱ موسسه و شرکت بزرگ عهده دار توسعه استان کرمان شده اند که به طور مثال می توان به اجرای این طرح در شهرستان قلعه گنج اشاره کرد که اکنون شاهد تحول بزرگی در این شهرستان هستیم.
وی سیاست مدیریت استان کرمان شناسایی ظرفیت های ناشناخته استان و استفاده از آنها به صورت بهینه برای توسعه استان عنوان کرد و گفت: برای سهولت حضور سرمایه گذاران در استان کرمان دموکراسی دولتی کاهش یافته است.
استاندارکرمان از سطح بالای فعالیت ستاد اقتصاد مقاومتی که مشارکت همگان را در پی دارد، سخن به میان آورد و مطرح کرد: با توجه به اینکه کرمان از موهبت الهی آفتاب بهره مند است، این استان پایتخت انرژی خورشیدی کشور می شود.
آقای رزم حسینی از افتتاح بزرگترین نیروگاه خورشیدی جنوب شرق کشور در هفته جاری با حخضور وزیر نیرو خبر داد و افزود: ظرفیت تولید ۲ هزار مگاوات انرژی خورشیدی طی ۱۰ سال پیش بینی شده است.

دکتر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در ادامه این جلسه با بیان اینکه در کمیته اقتصاد کلان استان نرخ رشد اقتصادی استان ۸٫۵ درصد پیش بینی شده است، گفت: ۵٫۷ درصد از این رشد اقتصادی از محل منابع و سرمایه گذاری جدید و ۲٫۸ درصد از محل بهره وری محقق می‌شود.
دکتر رودری سهم هر بخش در تحقق ۵٫۷ درصد از سرمایه گذاری جدید مشخص و تصریح کرد: برای تحقق ۵٫۷ درصد از رشد اقتصادی استان به ۱۲۲ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است که به طور متوسط سالانه باید ۲۴٫۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید در استان صورت گیرد.
وی افزود: برای تحقق این رقم یک الگوی مالی تعریف نموده ایم و این مبلغ از طریق هشت بخش تامین مالی می‌شود که ۱۳ درصد سهم دولت، همچنین سهم صندوق توسعه ملی که از محل درآمدهای نفتی است به سهم دولت اضافه کنیم در مجموع سهم دولت در برآورده  ۲۴٫۵ هزار میلیارد تومان حدود ۲۵ درصد است و مابقی آن از طریق منابع غیر دولتی تامین می‌شود.
دکتر رودری از تعریف ۴۳۰ پروژه در سال گذشته سخن به میان آورد و بیان کرد: تا اکنون ۷۵ درصد این پروژه ها به بهره برداری رسیده اند.
دکتر رودری به مدل توسعه ای که در استان کرمان تعریف شده است، اشاره و ادامه داد: مشارکت بخش خصوصی و غیر دولتی شالوده این مدل توسعه ای استان کرمان است که براساس آن تعامل لازم بین دولت و معین های اقتصادی استان ایجاد شده است.
وی بحث همدلی و همراهی همه ارکان استان را یک مدل نوین مدیریتی دانست و عنوان کرد: برای دستیابی به توسعه پایدار، توجه به مشارکت محلی و تقویت معیشت روستایی حائز اهمیت بوده و لازم است تا محور فعالیت های مشارکتی جوامع محلی بر پایه ایجاد تشکیلات سازمان یافته انجام پذیرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان ۳۰ هزار میلیارد هزینه یک هزار طرح مصوب اعلام کرد و افزود: با اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در شهرستان قلعه گنج، اکنون افزایش ۷۰ درصدی ضریب امنیت، افزایش امید به زندگی و همچنین افزایش حضور گردشگران در این منطقه مشهود است.
دکتر رودری با اشاره به دستاوردهای سیاست های اجرایی اقتصاد مقاومتی در استان کرمان، بیان کرد: برق صنعتی استان در سال گذشته نسبت به دوره سال قبل(۱۳۹۴) حدود ۱۴ درصد رشد داشته است، همچنین رشد صادرات استان کرمان در سال گذشته ۲ میلیارد و ۱۶۸ میلیون دلار بوده است.
وی به عملکرد ایجاد اشتغال در استان کرمان پرداخت و ادامه داد: ایجاد اشتغال که یکی از هدف های اقتصاد مقاومتی است، در سال های ۷۵ تا ۸۵ برای حدود ۲۴ هزار نفر ایجاد اشتغال شده است و در سال ۱۳۸۵ تا ۹۰ حدود ۱۳ هزار شغل ایجاد شده و اما در سال ۹۵ با توجه به تعداد بیمه شدگان بالغ ۳۲ هزار و ۸۰۰ شغل در استان کرمان ایجاد شده است.

مشاور رئیس جمهور آقای ترکان با اشاره به اینکه طرح مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان در اوایل فرضیه ای بود که اکنون به نظریه تبدیل شده است، گفت: در استان کرمان یک کار خلاقانه ای انجام شده و مسئولیت توسعه در همه ابعاد استان را به بنگاه ها واگذار کرده است.
آقای ترکان افزود: مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان در اوایل فرضیه ای بود که اکنون به نظریه تبدیل شده است و دستاوردهای این طرح برای من آموزنده بود.
وی با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته مسئولیت پرسنلی بنگاه ها نیز مطرح است، یادآورشد: بنگاه ها، مسئولیت اجتماعی را برعهده باید بگیرند و این در دنیا متداول است.
دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور اظهار کرد: در استان کرمان یک کار خلاقانه ای انجام شده است و مسئولیت توسعه در همه ابعاد استان را به بنگاه ها واگذار کرده است و بنگاه به دلیل آنکه سرمایه خودش است به نحو احسنت اقدامات توسعه ای را اجرا می کند.
ترکان نظام بانکداری را یکی از موانع توسعه کشور دانست و تصریح کرد: نظام بانکداری به دلیل فاصله گرفتن از بانکداری اسلامی و قیمت بالای تمام شده پول، به یکی از موانع توسعه کشور تبدیل شده است
وی سود علی الحساب، سود روز شمار و سود دادن به سپرده های حساب های جاری را از دلایل افزایش قیمت تمام شده پول برشمرد و خاطرنشان کرد: انرژی که کشور برای اقتصاد مصرف می کند بسیار غیر متعارف است، بطور مثال رشد اقتصادی ترکیه دو برابر کشور ایران است اما انرژی مصرفی آن نصف ایران است.
مشاور رئیس جمهور ادامه داد: روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت مصرف داخلی کشور است که در اختیار پالایشگاه ها قرار می گیرد و روزانه ۸۰۰ میلیون متر مکعب گاز به مصرف روزانه کشور می رسد که ۸۰ میلیارد دلار هزینه مصرفی نفت و گاز کشور است که اگر بتوانیم ۱۰ درصد مصرفی این دو انرژی را کاهش دهیم، مانند این است که ۱۰ میلیارد دلار صادرات داشته ایم.
ترکان به ظرفیت انرژی تجدید پذیر در کرمان اشاره و عنوان کرد: در جغرافیای ایران به دلیل آفتابی که وجود دارد، به ازای هر متر مربع ۴ کیلووات ساعت برق می توان تولید کرد و در استان کرمان در هر متر مربع  ۵٫۵ کیلووات ساعت می توان برق تولید کرد.
وی سوق یافتن استان کرمان به سمت شهر صنعتی آفتاب را یک کار پرسود و اشتغال زا دانست و گفت: زنجیره های این حلقه باید در استان تکمیل شود که در این راستا پیشنهاد می شود یکی از پارک های استان کرمان به پارک آفتاب تبدیل شود.
دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور راه اندازی یک دانشکده آفتاب در استان کرمان را یکی از زنجیره های تکمیلی شهر آفتاب عنوان کرد و افزود: تولید ۲ هزارمگاوات برق از طریق انرژی خورشیدی در میان مدت دور از انتظار نیست، قابل ذکر است که برخی از کشورهای اروپایی بالای ۱۰ هزار مگاوات برق خود را از برق خورشید استفاده می کنند