برگزاری جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منطقه ۱ (کهنوج)

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منطقه ۱ (کهنوج) با حضور استاندار محترم، معین اقتصادی منطقه و جمعی از مدیران استانی در تاریخ ۴/۵/۹۶ برگزار گردید. استاندار کرمان با اشاره به اینکه استاندار کرمان در تحقق شهر نمونه اقتصاد مقاومتی کارنامه درخشانی دارد، گفت: معین های اقتصادی استان مسیر توسعه را هموار می کنند.
وی با اشاره به افزایش جمعیت شهری و کاهش جمعیت روستایی، گفت: سوال جدی این است که چه باید کرد که مردم توسعه یابند.آقای رزم حسینی ادامه داد: سوال جدی دیگر این است که چه باید کرد تا با تغییر قیمت نفت، وضعیت کشور دچار تغییر نشود.
وی با تاکید بر اینکه در استان کرمان به دنبال اجرای ایده جدید مدیریت توسعه هستیم، گفت: در سطح دنیا نیز کشورهای مختلف و پیشرفته به دست دولت ها توسعه نیافته اند بلکه بخش خصوصی فعال آنها این توفیقات را رقم زده اند.
وی بیان کرد: در ابتدا جا انداختن این موضوع که می توان توسعه را به بخش غیر دولتی واگذار کرد،با دشواری هایی روبرو بود که به عنوان نمونه، ایده مثلث توسعه اقتصادی در قلعه گنج اجرایی شد و امروز کارنامه بسیار درخشانی دارد.
رزم حسینی گفت: کاهش ۷۵ درصدی شاخص های امنیتی در قلعه گنج، اعزام تیم های ورزشی این شهرستان به مسابقات بین المللی و تکریم یافتن مردم از دستاوردهای ایده شهر نمونه اقتصاد مقاومتی در قلعه گنج بوده است.
استاندار کرمان افزود: یکی از ابزارهای مهم در مسیر توسعه، متمرکز کردن ارکان حکومت در این مسیر است و در این راه  باید سایش ها و تضادهای احتمالی دستگاه های دولتی را حذف کرده و همه را در این مسیر همگام کرد.
وی بااشاره به جذب سرمایه گذاری ۷۵ هزار میلیارد تومانی در راستای مثلث توسعه اقتصادی، گفت: انقلاب اسلامی ایران با هدف توسعه اقتصادی و فرهنگی محقق شده است و باید به این اهداف والا دست یابیم.
رزم حسینی با بیان این مطلب که امروز کشورها را شرکت ها اداره می کنند، گفت: امروز کمپانی شهر و شرکت شهر دردنیا محقق شده است.
با بیان اینکه ۲۱ موسسه اقتصادی مسئولیت توسعه در استان کرمان را بر عهده گرفته اند، گفت: در حال حاضر در استان کرمان ۲۱ استاندار داریم و هر یک از معین های اقتصادی یک استاندار هستند که مسیر توسعه این استان را تسهیل می کنند.
وی عنوان کرد: تعیین معین های اقتصادی برای توسعه مناطق یک کار داوطلبانه و خداپسندانه است که موجب جلب و توسعه مشارکت های مردمی می شود.
وی بر تفویض اختیارات لازم برای تحقق توسعه تاکید کرد و گفت: همه مدیران در مسیر توسعه و تعالی اقتصادی و فرهنگی تلاش می کنند و در این استان دغدغه سیاسی نداریم.
معین اقتصادی کهنوج نیز با بیان اینکه استان کرمان مسئولان دلسوز، عاشق و علاقه مندی کارها را دنبال می کنند، گفت: استاندار کرمان  جزء خدام ارزشمند انقلاب اسلامی هستند.
سید امین جوادی افزود: در بسیاری از کشورها  زمین و اراده وجوددارد و با وجود این عوامل، اتفاق بزرگ و ارزشمندی رخ می دهد و این امر بایددر کشور ما نیز محقق شود و چرا باید در کشور ما زمین ها به قسمت های کوچک تقسیم شود که نتوان بهره برداری مناسب از آنها داشت.
وی خاطرنشان کرد: همه کشورها توان خود را مضاعف می کنند و در مواردی ما بر عکس عمل کرده وتوان خود را کوچک می کنیم.
مدیرعامل موسسه ملل تصریح کرد: در راستای تجهیز منابع باید پول های کوچک را جمع آوری کرده و پس از آن با تبدیل این پول ها به پول های بزرگ و تاثیرگذار، ان را در جای مناسب هزینه کرد.
وی خاطرنشان کرد: کارهای ارزشمندی در استان کرمان در دست انجام است و امیدواریم با تداوم این کارها در کشور از ثروت های بزرگ کشور برای توسعه استفاده شود.
آقای جوادی ادامه داد: باید دست به دست هم داده و این تمرینی که در کرمان انجام می شود را در کشور توسعه دهیم.
وی افزود: با عشق و افتخار به استان کرمان آمده ایم تا هم کار یاد بگیریم و هم هرآنچه از دستمان بر می اید را انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه باید از نعمت های خدادادی به درستی استفاده کنیم، گفت: راه اندازی بزرگترین مزرعه سولار در استان کرمان جای تشکر و تبریک دارد.
وی بیان کرد: مدیران استان کرمان، سلایق سیاسی را رها و تنها راه توسعه کشور را انتخاب کرده اند.
جوادی گفت: یکی از مهمترین دلایل عدم توسعه ما، ضعف های موجود در حوزه فرهنگی است.
وی با اشاره به اجرایی شدن نانو پودر از سوی این موسسه گفت: شرکت فرش نیز از سوی این موسسه خریداری شده و با استفاده از ظرفیت های آن می توان برای توسعه اشتغال خانگی در کهنوج استفاده کرد.
معاون امور عمرانی استانداری کرمان نیز با اشاره به اینکه در راستای اجرای ایده مثلث توسعه اقتصادی کارهای خوبی در استان کرمان انجام شده است ، گفت: تاکنون ۲۱  موسسه به عنوان معین اقتصادی مسئولیت توسعه در نقاط مختلف استان کرمان را پذیرفته اند.
آقای سیف الهی خاطرنشان کرد: شرکت های توانمند بر مبنای مسئولیت های اجتماعی خود به عنوان معین اقتصادی، مسئولیت توسعه در استان کرمان را بر عهده گرفته اند.
وی تصریح کرد: معین های اقتصادی برای مدیریت و راهبری توسعه وارد عرصه توسعه و سازندگی استان کرمان شده اند که جای تقدیر دارد.
سیف الهی خاطرنشان کرد: نمایندگان، مدیران دولتی و سرمایه گذاران اضلاع مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان هستند و ائمه جمعه نیز به عنوان ناظر بر اجرای این ایده نظارت دارند.
امام جمعه کهنوج نیز بر توسعه زیرساخت های این شهرستان به ویژه راه آهن تاکید کرد و گفت: حجم بالای محصولات کشاورزی در این شهرستان، ضرورت توجه به توسعه زیرساخت های حمل و نقل زمینی و هوایی را نشان می دهد.
حجت الاسلام اکبر افشارمنش بر مدیریت بحران آب نیز تاکید و خاطرنشان کرد: شهرستان کهنوج در حوزه تیتانیوم ظرفیت های بسیاری خوبی دارد.
وی بر توسعه صنایع بسته بندی در جنوب استان به ویژه در منطقه کهنوج تاکید کرد و ادامه داد: هنوز صنایع تبدیلی به میزانی که نیاز منطقه جنوب استان را پوشش دهد را نداریم و دراین حوزه باید اقدامات لازم صورت گیرد.
حجت الاسلام افشارمنش ادامه داد: همکاری بیشتر بانک ها در حوزه واگذاری تسهیلات، زمینه را برای اجرای سریعتر طرح ها فراهم می کند.
وی بر توسعه مسائل فرهنگی و توسعه فرهنگ کار و مصرف در جامعه همزمان با توسعه اقتصادی تاکید کرد و گفت: اگر در حوزه فرهنگ همزمان با کارهای اقتصادی اقدام نکنیم، موفق نخواهیم بود.
نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: کشور ما با بودجه و اقدامات دولت به توسعه نمی رسد و تنها راه علاج مناطق توسعه نیافته استفاده از ظرفیت بخش های غیر دولتی و خصوصی است.
احمد حمزه اظهار کرد: از تمام ظرفیت های موجود در شهرستان کهنوج برای کمک به معین اقتصادی استفاده می کنیم تا توسعه در این مناطق به بهترین شکل رقم بخورد.
وی تصریح کرد: در شهرستان کهنوج در راستای اجرای مثلث توسعه اقتصادی ۵۰ تفاهم نامه اقتصادی امضا شده و بر این اساس این شهرستان در مسیر توسعه قرار گرفته است.
وی بیان کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی ۱۵۰ پروژه برای جنوب استان تعیین شده بود که اجرایی شده است.
وی به اقدامات انجام شده در حوزه کهنوج اشاره و بیان کرد: سیستم فاضلاب این شهرستان تکمیل شده و فردا با حضور وزیر نیروافتتاح می شود و گاز کشی شهری در کهنوج به پایان رسیده است.
نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه برق نیز در این شهرستان مشکلی نداریم، افزود: معادن این منطقه بکر هستند و از آنها به صورت خام استفاده می شود و سرمایه گذاری برای فراوری این محصولات، اقدام بسیار مهمی در مسیر توسعه به شمار می رود.
آقای حمزه تاکید کرد: معدن تیتانیوم کهنوج جز معادن ارزشمند استان و کشور به شمار می رود و باید از ظرفیت های این بخش به خوبی استفاده کرد.
وی بر توسعه کشت گیاهان دارویی در کهنوج تاکید کرد و گفت: دو شرکت دانش بنیان برای توسعه کشت و فرآوری گیاهان دارویی در کهنوج فعال شده اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز با بیان اینکه  جنوب این استان دارای ظرفیت های جذاب و استثنایی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری است، گفت: اولین هتل آپارتمان این شهرستان با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی در این شهرستان در حال احداث است.
محمود وفائی ادامه داد: در حوزه بوم گردی نیز در سال جاری برنامه ریزی خوبی انجام شده و هفت اقامتگاه بوم گردی در شهرستان کهنوج احداث می شود که از این تعداد پنج واحد به زودی فعالیت خود را آغاز می کنند.
وی اظهار کرد: نیاز به تعریف محور گردشگری جنوب در استان کرمان وجوددارد و باید برای این محور برنامه ریزی های اجرایی و عملیاتی انجام شود.
وی گفت: برگزاری رالی جنوب و کویر نیز در سال جاری دنبال می شود تا موضوع گردشگری جنوب استان بیشتر مطرح شود.
وی با اشاره به آغاز طرح بازسازی قلعه گهنوج نیز گفت: سرمایه گذاری نیز در این حوزه تعیین شده است.
وفائی بر ایجاد هتل کپری در شهرستان کهنوج نیز تاکید کرد و گفت: برنامه ریزی شده که در سال جاری ۸۰۰ نفر در شهرستان کهنوج تحت آموزش های تخصصی صنایع دستی قرار گیرند.
فرماندار کهنوج گفت: در راستای اجرای مثلث توسعه اقتصادی ۵۰ فقره تفاهم نامه  با دو هزار و ۲۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری به امضا رسیده است که از این تعداد ۳۰ مورد اجرایی و عملیاتی شده است.
ابوذر عطاپور افزود: مجموع تفاهم نامه ها و طرح هایی که بهره برداری رسیده یا با بیش از ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی هستند، ۱۸ طرح با بیش از ۴۸٫۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری  است.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع تاکنون ۱۰۲ میلیارد تومان از پروژه های مثلث توسعه اقتصادی در شهرستان کهنوج  به بهره برداری رسیده یا اجرایی شده است.
وی به ایجاد ۱۱۰ اشتغال جدید در راستای اجرای طرح های مثلث توسعه اقتصادی اشاره و بیان کرد: چهار نقطه بوم گردی نیز در این شهرستان توسط میراث فرهنگی تعیین شده و اقدامات بعدی نیز در دست انجام است.
فرماندار کهنوج گفت: هتل آپارتمان این شهرستان نیز ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و سرمایه گذار این پروژه برای ادامه کار نیاز به تسهیلات بانکی دارد.
وی یادآور شد: تاکنون ۷۰۰ نفر در حوزه تولید صنایع دستی از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آموزش های لازم و تخصصی را فرا گرفته اند و در کنار دو بازارچه نیز در این شهرستان در نظر گرفته شده که با ایجاد آنها صنایع دستی و محصولات بومی افراد در معرض فروش قرار داده می شود.
وی با اشاره به اینکه شش طرح اشتغال زا نیز در حوزه روستایی کهنوج تصویب شده و در مرحله دریافت تسهیلات هستند، ادامه داد: هشت صندوق های خرد روستایی در بخش چاه مرید راه اندازی شده است.
وی ادامه داد: یک شرکت دانش بنیان مجتمع میوه خشک در حال راه اندازی است که میزان سرمایه گذاری آن بالغ بر ۶۴ میلیارد تومان است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان نیز با بیان اینکه تیتانیوم می تواند موجب تحول در منطقه شود، گفت: پیش بینی می شود که یک معدن بزرگ کرومیت در یک پهنه واگذار شده طی ماه های آینده کشف شود
مجید اسکندری نسب با اشاره به اینکه دو پروانه بهرهر برداری در حوزه تیانیوم صادر شده است، افزود: معدن بسیار بزرگ تیتانیوم مربوط به بخش خصوصی درکهنوج وجود دارد که آماده واگذاری است و می تواند دراختیار معین اقتصادی کهنوج قرار گیرد.
وی با اشاره به کم بودن سرمایه گذاری در حوزه صنعت در کهنوج، گفت: از معین اقتصادی انتظار می رود که زمینه حضور سرمایه گذاران در این شهرستان را توسعه دهند.
وی خاطرنشان کرد:طی سال گذشته در راستای رونق تولید ۹۹ طرح با ۱۲ میلیارد تومان سرمایه ثابت و ۱۵ میلیارد تومان سرمایه در گردش معرفی شده اند  و در سال جاری نیز ۵۵ طرح به بانک ها معرفی شده اند.