جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منطقه ۴ (بافت، رابر و ارزوئیه) در تهران

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منطقه ۴ (بافت، رابر و ارزوئیه) در تهران با حضور استادار محترم، دکتر رودری ، معین اقتصادی منطقه آقای جهانگیری و جمعی از مدیران استانی در تاریخ ۳/۵/۹۶ برگزار گردید.استاندار کرمان انتقال دانش، سرمایه گذاری و مدیریت منابع را سه مولفه مورد انتظار ازمعین های اقتصادی مناطق هشتگانه اقتصادی این استان برشمرد و گفت: هدف اصلی انقلاب اسلامی تعالی فرهنگی و اقتصادی مردم بود که باید در این راستا با برنامه های هماهنگ و منسجم حرکت کرد .
وی تصریح کرد: تاکید اهداف و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی بر تعالی اقتصادی و فرهنگی مردم ، باید ملکه ذهن همه مردم و مسئولان باشد تا در این راه به درستی پیش برویم.
آقای رزم حسینی بیان کرد: با شناخت کامل و حرکت در مسیر اجرای وظایف انقلابی خود، زمینه توسعه اقتصادی و فرهنگی فراهم می شود.
آقای رزم حسینی از تفکر خلاق و همت جهادی مدیران استانی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی تقدیر کرد و ادامه داد: در شهرستان های منطقه چهار شامل بافت، رابر و ارزوئیه نیز همکاری بسیار خوبی بین فرماندار، امام جمعه، مدیران شهرستانی و معین اقتصادی وجود دارد و همه در این شهرستان با آرامش و نجابت کارها را پیش می برند که این امر مسیر توسعه را هموارتر می کند.
وی اظهار داشت:معین های اقتصاد مقاومتی که بخش بزرگی از مسئولیت توسعه استان کرمان را بر عهده گرفته اند، در حوزه فرهنگی نیز وارد شده و در این زمینه پروژه های خوبی را اجرایی کرده اند.
استاندارکرمان با تاکید بر این مطلب که در استان کرمان استفاده از سرمایه بخش خصوصی برای پوشش کاستی ها و جبران کمبود منابع دولتی مد نظر قرار گرفته است، گفت: دولت در استان کرمان، تامین زیرساخت ها برای توسعه را وظیفه خود می داند و همواره با نظر مساعد در این مسیر حرکت می کند.
رزم حسینی بیان کرد: البته در جاهایی زیرساخت های توسعه ایجاد شده اما منجر به نتیجه قابل قبول نشده و باید با استفاده از این زیرساخت ها زمینه توسعه اشتغال، ارتقای سطح اقتصادی مردم و کاهش آسیب های اجتماعی استفاده شود.
وی از خدمات دولت تدبیر و امید در استان کرمان به عنوان خدماتی بی نظیر یاد کرد و گفت: بازگو کردن این خدمات در حقیقت تقویت نظام است و موظف هستیم از دولت منتخب مردم پشتیبانی کنیم.
استاندارکرمان به وجود بروکراسی تاریخی نحس در مسیر اجرای طرح ها و پروژه های مختلف نیز اشاره و عنوان کرد: در کشورهای جهان اول از سال ها قبل با تغییر نگاه های اقتصادی و مدیریتی موانع موجود در مسیرتوسعه و پیشرفت برداشته شده و این امر سرعت توسعه این کشورها را تا حد بسیار زیادی افزایش داده است.
آقای رزم حسینی با تاکید بر این مطلب که باید اعتماد اقتصادی را به مردم بازگرداند، بیان کرد: باید با اعتماد سازی و ارتقای امنیت سرمایه گذاری، زمینه مشارکت هر چه بیشتر مردم در مسائل اقتصادی فراهم شود .
نماینده مردم شهرستان های بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه از استاندارکرمان که توانسته است با مشی اعتدالی خود، یک وفاق و وحدت ملی بین تشکل های سیاسی و ارکان حکومت در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی در سطح استان ایجاد نماید، قدردانی کرد.
آقای بختیاری با تاکیدبراینکه طرح مثلث توسعه اقتصادی به عنوان یک ایده نو و ابتکاری استاندارکرمان، امروز مورد وثوق همه بزرگان کشور قرار گرفته است، افزود: اوضاع اقتصادی استان کرمان با حضور استاندار و تیم همراه وی در استانداری بهتر شده و با وجود کمبودها اما طرح‌های اقتصادی یکی پس از دیگری به منصه ظهور رسیده است.
وی بر لزوم حفظ، استمرار و استفاده از وحدت و همدلی ایجاد شده در سطح استان، برای ارتقا و توسعه پایدار تاکید کرد و گفت: با توجه به طرح تقسیم بندی استان به هشت زون اقتصادی، امید می رود در آینده نزدیک معین اقتصادی شهرستان ارزوئیه مشخص و اقدامات لازم صورت پذیرد.
دکتر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان  نیز در ادامه به طرح مثلث توسعه اقتصادی استان اشاره کرد و یادآورشد: در این مدل که به دنبال ایجاد همگرایی و وفاق اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و … بوده است، بیش از هزار و۳۰۰ طرح با اعتباری بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد تومان مصوب شد که تاکنون بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه شده است.
دکتر رودری از ایجاد ۷۰ هزار شغل در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی در سطح استان خبر داد و خاطرنشان کرد: ۸۹۷ مورد از طرح های مصوب به بهره برداری رسیده که برای ۲۴٫۵ هزار  نفر اشتغالزایی نموده و این درحالیست که هم اکنون آمار بیکاران استان کرمان حدود ۱۰۳ هزار نفر اعلام شده است.
وی با اشاره به اینکه متوسط اشتغال سالانه ایجاد شده دوره ۱۳۷۵-۱۳۸۵ براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۲۳ هزار و ۸۰۲ نفر بوده است، گفت: متوسط اشتغال ایجاد شده در دوره ۱۳۸۵-۱۳۹۰ به ۱۲ هزار و ۷۰۱ نفر و در سال ۱۳۹۵ به ۳۲ هزار و ۸۰۲ نفر رسیده است.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان با توجه به مقوله اقتصاد دانش بنیان و توسعه آن، تعداد شرکت های دانش بنیان استان در سال ۹۵ با رشدی معادل ۳۵٫۳ درصد نسبت به سال ۹۴ به ۴۶ شرکت رسیده و میزان صادرات شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان کرمان از سال ۹۲ تا کنون بالغ بر ۴۳۰ میلیون دلار بوده است.
دکتر رودری نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال ۹۲ حدود ۳۳٫۵ واحد درصد، در سال ۹۴ حدود ۳۵٫۲ واحد درصد و در سال گذشته ۳۷٫۶ واحد درصد عنوان کرد و افزود: این امر موجب شده است تا نرخ تورم در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ با اجرای سیاست های اقتصادی دولت تدبیر و امید کاهش یافته و به ۱۴٫۶ و ۸٫۲ درصد برسد.

مدیر گروه مالی گردشگری با بیان اینکه بخش های خصوصی و غیر دولتی اراده قوی تری برای اجرای کارهای اقتصادی دارند، گفت: در این بخش ها با مدیریت جهادی در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و توسعه و پیشرفت کشور تلاش می شود.
آقای مهدی جهانگیری افزود: موسسه مالی گردشگری در سال ۹۳ با انعقاد تفاهم نامه ای با استانداری کرمان به عنوان یکی از معین های اقتصادی استان فعالیت خود را آغاز کرد که پیرو آن شش پروژه در این منطقه تاکنون طراحی و اجرایی کرده است.
وی به پروژه معادن اسفندقه، تامین اعتبار پروژه ها از طریق بانک گردشگری، احیای فولاد بافت، احیای کارخانه کرک بافت و احداث هتل گردشگری بافت اشاره و بیان کرد: ابتکارات استان کرمان در تحقق اقتصاد مقاومتی مثال زدنی است.
مدیر گروه مالی گردشگری از تغییر نگاه مدیران استانی به سرمایه گذاری و توسعه اشتغال نیز تقدیر کرد و ادامه داد: ابتکار عمل و پیگیری های مجدانه و دلسوزانه استاندار کرمان نیز زبانزد خاص و عام است.
جهانگیری در ادامه به فعالیت های موسسسه خیریه یاس و نیز اقدامات فرهنگی و عام المنفعه این هلدینگ گردشگری اشاره کرد و گفت: تاکنون در زمینه هایی از جمله احداث مدرسه، کمک به نیازمندان، احداث پل، تامین جهیزیه، ساخت خانه سالمندان سیرجان و مسائلی از این قبیل اقداماتی انجام شده است.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری کرمان نیز در این نشست با بیان اینکه مشکلات مدیریتی در این شهرستان ها در گذشته باعث مهاجرت افرادی از این شهرستان شده بود، گفت: معین اقتصادی در این منطقه می توان طرح اشتغال فراگیر را اجرایی کند.
آقای میرزایی بر تشکیل کارگروهی در منطقه برای توسعه اشتغال  و راه اندازی کارگاه های تولیدی راکد و نیمه راکد تاکید کرد و افزود: در این شهرستان ظرفیت لازم برای توسعه مشاغل خانگی و صنایع دستی نیز وجود دارد.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری کرمان با اشاره به اینکه با دستور استاندار کرمان دستگاه شالبافی توسط یک تیم تحقیقاتی احیا و به روز شده است و آماده تولید انبوه است، تصریح کرد: معین اقتصادی منطقه همچنین می تواند پوشاک نیروی کار خود رانیز از این منطقه تامین کند .
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز با تاکیدبراینکه تعداد پروژه های این اداره کل در سال جاری با ۲۷ درصد رشد نسبت به سال گذشته به ۶۲ پروژه رسیده است، افزود: هفت پروژه میراث فرهنگی استان کرمان مربوط به سرمایه گذاری و برای توسعه زیرساخت های گردشگری بسیار مهم است.
محمود وفایی با اشاره به این مطلب که ۸۷ درصد یا ۵۳ پروژه از پروژه های امسال توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرایی می شود، ادامه داد:  ۴۶ پروژه در قالب مثلث توسعه اقتصادی برای توسعه زیرساخت های گردشگری در استان کرمان تعریف شده است.
وی ادامه داد: بیش از ۴۰ میلیارد تومان حجم ریالی برای مرمت آثار تاریخی استان کرمان هزینه شده و در حوزه مرمت آثار در قیاس با همه استان های کشور اول هستیم و در سال ۹۴ و ۹۵ بیشترین حجم ریالی که خارج از اعتبارات دولتی بوده در این بخش هزینه شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: توسعه اقامتگاه های بوم گردی روستایی به عنوان یک مدل بسیار خوب و موفق با همراهی مجموعه مدیریتی استان به خوبی انجام شده است.
وفایی بیان کرد: سال گذشته بیش از ۱۱۰ اقامتگاه بوم گردی در استان کرمان ایجاد شده و امسال نیز برای احداث حداقل ۵۰ مورد برنامه ریزی کرده ایم.
وی گفت: یکی از نیازها و ضرورت های اساسی استان کرمان با وجود همه کارهای خوب انجام شده، معرفی این استان در داخل و خارج از کشور است و متاسفانه از این حیث خیلی عقب هستیم و نتوانسته ایم حجم کارهای خوب را معرفی کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان افزود: برنامه مفصل بازاریابی و تبلیغات از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تدوین شده و انتظار است که در اعتبارات امسال مورد توجه ویژه قرار گیرد.