جلسه هم اندیشی و انتقال تجارب مدیران معین های اقتصاد مقاومتی استان کرمان

این جلسه دوشنبه مورخ ۱۶/۵/۹۶ ساعت ۹ با حضور ۲۲ معین اقتصاد مقاومتی مناطق ۸ گانه و آقای رزم حسینی استاندار محترم و دکتر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دبیر اقتصاد مقاومتی که مدیریت جلسه را برعهده داشتند برگزار گردید.استاندار کرمان به طرح تقسیم استان کرمان به هشت زون اقتصاد مقاومتی و واگذاری مسئولیت توسعه مناطق به ۲۲ موسسه بزرگ اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: تفاهم نامه های لازم به تدریج بین معین های اقتصادی و مدیریت استان کرمان منعقد شده است و هر یک از این موسسه ها اقدامات توسعه ای را در مناطق تحت پوشش خود در مسیر رفع فقر و توانمند سازی مردم انجام داده اند.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان کرمان اظهار داشت: با مدل جدید تحقق اقتصاد مقاومتی در استان کرمان که در حال نهادینه شدن است می توان سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری را در این استان عملیاتی کرد و این امر با همت و جسارت مدیران امکان پذیر خواهد بود.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان کرمان از پیگیری معاون اول رئیس جمهور و وزیر کشور برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در استان کرمان قدردانی کرد و گفت: هیچ یک از اشخاص صاحب نظر و مهم کشور بویژه دولتمردان با الگوی اقتصادی کرمان مخالفت نکرده اند، بلکه مشوق این الگو بوده اند.
آقای رزم حسینی با اشاره به مشکلات بروکراسی اداری و قوانین مزاحم، خواستار تشکیل نهاد اقتصاد مقاومتی در کرمان شد و افزود: باید دست در دست یکدیگر بگذاریم و کشور را از توسعه دولتی نجات داده و به مردم واگذار کنیم زیرا توسعه باید مردمی باشد و این در گرو همت، از خود گذشتگی، جسور بودن، روحیه جهادی و … است.
وی با اشاره به اینکه ورود معین های اقتصادی در مناطق استان موجب شده است تا پروژه های نیمه تمام مناطق به بهره برداری رسیده و یا در آینده ای نزدیک به بهره برداری برسند، یادآورشد: توسعه را در مناطق مختلف استان، بر محور “ولایت و توسعه” رقم خواهیم زد و در حوزه عقلانیت سیاسی به دور از نزاع سیاسی توسعه پایدار استان کرمان را تحقق می بخشیم.رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با تقدیر از طرح ابتکاری استاندار کرمان مبنی بر تقسیم استان کرمان به مناطق هشتگانه اقتصادی، تصریح کرد: طی بازدید اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از پروژه های اقتصاد مقاومتی شهرستان قلعه گنج، همت خوبی بین مدیران استان و بنیاد مستضعفان مشاهده شد.
محمدمهدی زاهدی خاطرنشان کرد: پس از بازدید اعضای این کمیسیون از این شهرستان، طی نامه ای به مقام معظم رهبری درخواست شد که معظم له از تلاش های استاندار کرمان و رئیس بنیاد مستضعفان قدردانی نمایند.
وی با اشاره به ظرفیت بالای استان کرمان در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و … گفت: در اجرای این طرح، رویکرد علمی و دانشگاهی خوبی در معین های اقتصادی مناطق شاهد هستیم اما درخواست می شود از ظرفیت دانشگاهی استان بیش از پیش استفاده شود زیرا ظرفیت های دانشگاهی استان کرمان از دانشگاه های سایر استان ها کمتر نخواهد بود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه معادن نیز باید ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه های استان وجود داشته باشد و ایجاد شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان در حوزه بازاریابی، ساماندهی فروش ها و … یکی از این ضرورت هاست.
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در ابتدای این نشست ضمن تبیین مشکل اساسی کشور، گفت: در مجلس شورای اسلامی و همچنین در دولت های بر سر کار آمده؛ اقدامات خوبی در راستای توسعه کشور انجام شده است اما مشکل اساسی کشور، بحث مدیریت و مشاوره است.
حسین امیری خامکانی افزود: مرزهای مدیریتی می تواند مشکلات اقتصادی و توسعه ای کشور را حل کند و اقدامات استاندار کرمان در تقسیم استان به مناطق هشتگانه و حضور موسسات بزرگ ملی در این بخش ها، نمونه ای از برون مرزی مدیریتی است.
وی بر لزوم ورود معین های اقتصادی به بحث فولاد و تکمیل زنجیره فولاد و مس در استان کرمان تاکید و تصریح کرد: با آموزش فنی و حرفه ای به نیروی انسانی در صنایع فولاد، صنایع غذایی و … می توان به جذب نیروی کارآمد و ایجاد اشتغال پایدار در هر منطقه کمک کرد.
نماینده مردم شهرستان های زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی از پروژه ها در سطح استان بدلیل عدم تامین بازار به سمت و سوی ورشکستی سوق یافته اند، یادآورشد: باید ستاد و دبیرخانه ای مربوط به گزارش مناطق هشتگانه و روند پیشرفت کار در استان راه اندازی شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به اینکه سال های گذشته به جز سال ۹۵، نرخ رشد اقتصادی کشور منفی یا صفر بوده است، گفت: با توجه به رشد اقتصادی کشورهایی که رشد اقتصادی آنها از منفی به مثبت رسیده است، در می یابیم که تمرکززدایی مهمترین عامل در تصمیم گیری است.
محمدرضا پورابراهیمی اصلاح ساختارهای کلان و مدل های برنامه ریزی را دو راهکار برای تمرکزدایی عنوان کرد و افزود: قوانینی براساس شناسایی ظرفیت های رویکردهای عدم تمرکز کشور با برخی از شاخص ها در برنامه های ششم توسعه در جهت تمرکززدایی گنجانده شده است.
وی افزایش ظرفیت بودجه عمرانی از ۵ درصد به ۳۰ درصد را یکی از رویکردهای عدم تمرکز در کشور عنوان کرد و یادآورشد: تشکیل شورای عالی معادن و همچنین افزایش اختیار استانداران از جمله اقداماتی است که در جهت تمرکززدایی برداشته شده است.
نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست با اشاره به وجود منابع مالی موثر در استان کرمان، گفت: دپوی پول شرکت ها و کارخانه های فعال استان کرمان، در خارج از استان صورت می پذیرد، به گونه ای که استان از این منابع سودی نمی برد.
حبیب الله نیکزادی با تاکید براینکه رسوب منابع مالی در استان باید از سوی مسئولین استان اندیشیده و تدبیر شود، افزود: با این اقدام، استان از ارزش افزوده و همچنین از امکانات مالی این شرکت ها و کارخانه های فعال استان می تواند بهره مند شود.
وی با اشاره به تلاش های معین های مناطق هشتگانه استان کرمان در جهت توسعه پایدار، یادآورشد: صنعت گردشگری در شرق استان کرمان یکی از ظرفیت های عظیم اقتصادی این منطقه است، همچنین با توجه به اینکه فرصت سازی هایی انجام شده است، اما نتوانستیم از ظرفیت های مناطق به درستی استفاده کنیم.
نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به ظرفیت های استان کرمان در حوزه های مختلف، گفت: با سوق دادن منابع مالی شرکت ها و کارخانجات فعال به استان، بخش عمده مشکلات بیکاری استان مرتفع خواهد شد.
علی اسدی با اشاره به جلسات متعدد با وزیر اقتصاد در خصوص هدایت منابع مالی استان کرمان به سمت بانکهای استان، افزود: تشکیل تیم مالی در استانداری کرمان می تواند بازارهای هدف را در داخل و خارج از کشور شناسایی کند.
وی بر لزوم ارتباط گردشگری با سایر استان های مجاور تاکید کرد و یادآورشد: اقدامات استان باید به صورت منطقه ای و شهرستانی دنبال شده و پای مدارس را به اقتصاد مقاومتی باز کرد به گونه ای که دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای هدایت شوند.
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه اقدامات استاندار کرمان در راستای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی را قابل ستایش توصیف کرد و گفت: مقام معظم رهبری در سه جلسه طی یکسال گذشته به هیات دولت و مجلس توصیه کردند به شهرستان قلعه گنج سفر کرده و از نزدیک شاهد اجرای چگونگی پروژه های اقتصاد مقاومتی این شهرستان باشند.
شهباز حسن پور به تغییر دیدگاهی که شهرستان قلعه گنج در توجه به توانمندسازی روستاییان در کشور ایجاد کرده اشاره کرد و افزود: با موافقت مجلس شورای اسلامی، ۵ هزار میلیارد تومان در بحث اشتغال روستایی در بودجه سال جاری در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به نیاز استان به ۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان کرمان، تصریح کرد: اگر ۵۰۰ میلیارد تومان از سوی معین های اقتصادی در بانک های استان سرمایه گذاری شود، می توان با دریافت ۴ برابری تسهیلات از بانک ها، پروژه های اقتصاد مقاومتی استان را اجرایی کرد.
نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر درون زا بودن توسعه، افزود: کشور پیش از انقلاب اسلامی تجربه توسعه برون زا را لمس کرده و تهدیدهای آن را شاهد بوده است لذا دیگر نباید تجربه گذشته را تکرار کرد.
احمد حمزه از آموزش به عنوان مهمترین زیر ساخت و پیشنیاز توسعه درون زا یاد کرد و گفت: باید دانش معین های اقتصادی مقاومتی به استان کرمان ورود پیدا کند زیرا در استان کرمان به اندازه کافی سرمایه وجود دارد اما دانش و تجربه پیاده سازی این منابع مالی وجود ندارد.
وی با اشاره به وضعیت و ظرفیت های منطقه منوجان، تصریح کرد: منطقه منوجان نیازمند دانش است تا بتوان از پتانسیل های منطقه بهره مند شد و در بحث آموزش باید معین های اقتصادی سرمایه گذاری کنند.نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به وضعیت محصول پسته در ایران، گفت: پسته در شهرستان رفسنجان و انار، تک محصولی است و با تغییر اقلیم و خشکسالی اخیر در کشور و استان کرمان؛ بازار پسته ایران جایگاه خودش را از دست داده است.
احمد انارکی محمدی با تاکیدبراینکه اقدامات خوبی که از سال گذشته در استان در قالب طرح همیاران آب رخ داده، صنعت پسته رفسنجان رونق گرفته است، افزود: نصف ارزآوری کشور از محصولات کشاورزی از صادرات پسته است.
وی با اشاره به تغییر اقلیم و خشکسالی های پی در پی در استان، یادآورشد: ۹۰ هزار هکتار از بزرگترین جنگل مصنوعی کشور به دلیل کمی بارندگی در معرض نابودی قرار دارد که می تواند مشکلات زیست محیطی زیادی را در این منطقه و حتی کشور و استان کرمان ایجاد کند.
نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به اینکه موقعیت استان کرمان به لحاظ جغرافیایی و مدیران اقتصادی، به گونه ای است که می تواند بهره وری استان را از لحاظ توسعه ای بالا ببرد، گفت: استان در بخش تولید به خوبی در حال پیش روی است اما در بازار و بازریابی دچار مشکلات جدی است.
علی برز بختیاری با تاکیدبراینکه در بحث کشاورزی تولیدات استان بیش از مصرف سالانه و سرآمد مردم است و باید سیستم و تیمی برای ساماندهی مراودات بازار تشکیل شود، افزود: کسب و کار را در بخش فروش باید به صورت ویژه دنبال کرد زیرا این مهم در آینده نه چندان دور دچار  مشکل خواهد شد.
وی یادآورشد: مردم شهرستان ارزوئیه توقع دارند که بنیاد مستضعفان به این شهرستان به طور جدی ورود پیدا کند زیرا در این منطقه هنوز مردم کپرنشین هستند و کلاس های درس در کانکس برگزار می شوند.رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، همدلی خوبی که بین ارکان حکومت در استان کرمان در جهت توسعه و پایداری حاکم است را، قابل ستایش دانست و گفت: کرمان با این هدف و طرح به توسعه پایدار و متناسب خواهد رسید.
وی بر لزوم تعمیم مدل و الگوی توسعه ای استان کرمان به کل کشور تاکیدکرد و یادآورشد: کار فرهنگی و اجتماعی مهمترین اصل کاری بنیاد مستضعفان در راستای توانمندسازی مردم شهرستان قلعه گنج بود بگونه ای که دریابند که می توانند خودشان را سرپا نگاه دارند.
رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، همدلی خوبی که بین ارکان حکومت در استان کرمان در جهت توسعه و پایداری حاکم است را، قابل ستایش دانست و گفت: کرمان با این هدف و طرح به توسعه پایدار و متناسب خواهد رسید.
سعیدی کیا با اشاره به اینکه طرح توانمندسازی مردم شهرستات قلعه گنج طی سال های گذشته در شهرستان بم تمرین شده بود، تصریح کرد: در زلزله شهرستان بم ۳۲ هزار نفر جان باختند که در این راستا شورای راهبری تشکیل و ۳۲ مصوبه اخذ و مردم محور امور قرار گرفتند.
وی خاطرنشان کرد: در شهرستان بم بنیاد مسکن، حتی یک خانه نساخت بلکه خود مردم با پیمانکار قرارداد بستند و تنها بنیاد مسکن بعنوان شاهد این قراردادها بود لذا این طرح در شهرستان قلعه گنج دنبال شد.
رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به شعار بنیاد مستضعفان کشور در شهرستان قلعه گنج مبنی بر ” با مردم و برای مردم ” اشاره کرد و گفت: برای اجرای طرح توسعه شهرستان قلعه گنج در راستای توانمندسازی مردمی و بومی کردن اقتصاد در این منطقه، دو مشاور انتخاب گردید.
سعیدی کیا مشارکت بالای مردم در امر توسعه ای، تشکیل گروه های توسعه روستایی، راه اندازی صندوق خرد اشتغالی، اعطای وام  های اشتغالزایی از پول مردم، اعزام ۲۲ تیم ورزشی به مسابقات کشور نروژ، راه اندازی چندین کارخانه، و … از جمله اقداماتی عنوان کرد که در شهرستان قلعه گنج با مشارکت مردم و هدایت بنیاد مستضعفان صورت گرفته است.
وی با اشاره به وجود ۱۶۰ روستا در شهرستان قلعه گنج، افزود: ۱۰۰ روستای این شهرستان تحت پوش صندوق های خرد روستایی قرار گرفته اند و مکانیزم کار در این صندوق های به گونه ای است که هر فرد قلعه گنجی بین ۵ تا ۲۰ هزار تومان در این صندوق ها واریز می کنند و هر فردی ۱۰ برابر پول وام پرداختی خود، می تواند وام اشتغالزایی دریافت کند.رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با بیان اینکه تاکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پول به حساب های صندوق خرد روستایی از سوی مردم واریز شده است، یادآورشد: ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تاکنون از سوی این صندوق ها وام به مردم منطقه اعطا شده است که حتی یک مورد تاخیر در بازپرداخت وام ها گزارش نشده است.
سعیدی کیا از راه اندازی ۵ تعاونی در پنج دهستان شهرستان قلعه گنج خبر داد و خاطرنشان کرد: هدف از راه اندازی این تعاونی ها، شناسایی مزیت های منطقه و در نتیجه بازاریابی تولیدات محلی این منطقه است.
وی با اشاره به تعریف ۴ هدف، ۹ راهبرد و ۱۱۰ طرح و پروژه قابل اجرا در شهرستان قلعه گنج، تصریح کرد: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در شهرستان قلعه گنج مطابق طرح جامع در حال حرکت است.

معین اقتصاد مقاومتی منطقه شش استان کرمان در این نشست ضمن تبیین اقدامات شرکت ملی صنایع مس ایران در مناطق شهربابک، انار و رفسنجان حول دو محور اساسی، گفت: کمیته ستاد اقتصاد مقاومتی منطقه شش استان کرمان با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و بانک رسالت در قالب کنسرسیومی در شرکت مس راه اندازی شده است.
احمد مرادعلیزاده از آغاز مطالعات شناسایی و ظرفیت های شهرستان های شهربابک و انار از ۳ ماه گذشته خبر داد و افزود: به دلیل تفاوت نوع سرمایه گذاری و موقعیت های شهرستان های شهربابک و انار با شهرستان رفسنجان، دو نوع مدل توسعه ای در دو بخش دنبال شده است.
وی با تاکیدبراینکه تاکنون ۸۰ شغل تعطیل شده در منطقه شش استان، مورد مطالعه و نحوه چگونگی احیا آنها بررسی شده است، یادآورشد:۹۰ کانون کار و زندگی و ۲ کانون تخصصی اشتغال نیز در دو شهرستان شهربابک و انار ایجاد خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از آغاز طرح توانمندسازی مربیان و والدین قبل از ورود فرزندان به دوران مدرسه در آینده نزدیک در شهرستان شهربابک خبر داد و تصریح کرد: بحث عدالت آموزشی از طریق توانمندسازی والدین و مربیان از پیش از دوران دبستان برای اولین بار در کشور در شهرستان زرند آغاز شد.
مرادعلیزاده با اشاره به اینکه بیش از ۳۰۰ کسب و کار در منطقه شش استان کرمان در حال ارزیابی است، خاطرنشان کرد: امروز اعتماد و اعتبار شرکت مس به نقطه بالایی رسیده است به طوری که هم اکنون ۱۰۰۰ دلار از قیمت تمام شده محصول کاهش یافته و تمای بدهی های شرکت پرداخت شده است.
معین منطقه هفت اقتصاد مقاومتی استان کرمان نیز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه شرکت صنعتی معدنی گل گهر با دو رویکرد فرهنگی و صنعتی مشغول به فعالیت است، گفت: هم اکنون مجموع تولیدات این شرکت به ۲۴ میلیون تن افزایش یافته است.
ناصر تقی زاده از بهره برداری کارخانه‌های تولید فروسیلسی و کارخانه آهک شرکت صنعتی معدنی گل گهر در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: اولین خط ذوب این کارخانه در سال جاری نصب و راه اندازی خواهد شد.
وی با تاکید براینکه کارخانه آهن اسفنجی شرکت معدنی گل و گهر در آبان ماه سال جاری به بهره برداری می رسد، یادآورشد: در زمینه پهنه های اکتشافی با سازمان انرژی هسته ای قراردادهایی منعقد شده است که در حال حاضر با جدیت کامل بحث اکتشافات منطقه در حال پیگیری است.
مدیرعامل شرکت صنعتی معدنی گل گهر با اشاره به برنامه ریزی و طراحی کمربند سبز گل گهر در ۵ هزار هکتار، تصریح کرد: تمامی مجوزهای احداث راه آهن سیرجان به کرمان اخذ شده است و این پروژه در حال انتخاب مشاور است.
معین منطقه پنج اقتصاد مقاومتی استان کرمان نیز در ادامه این نشست از ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شرکت مادر تخصصی میدکو در شهرستان زرند خبر داد و خاطرنشان کرد: در شهرستان زرند ۴ هزار نفر در بخش های مختلف شرکت میدکو مشغول به کار هستند که ۹۹ درصد آنها بومی است.
نماینده شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، نوع ماهیت و حضور این شرکت در شهرستان زرند را از مصادیق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: شرکت میدکو یک شرکت کاملا خصوصی است که طی پنج سال گذشته در استان کرمان حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نموده است.
وی به اشتغال ۴ هزار نفر در شرکت های میدکو در شهرستان زرند اشاره کرد که ۹۹ درصد آنها بومی هستند و افزود:  یکی از اثرات این اشتغال دائم، یک هزار ازدواج بوده است.
معین منطقه یک اقتصاد مقاومتی استان کرمان(شهرستان منوجان) نیز در ادامه این نشست به آغاز فعالیت شرکت گوهر زمین با فعالیت اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و یادآورشد: شرکت گوهر زمین با ۲۴۰ نفر پرسنل پیمانکار در پی مشکلات معدنی، در آستانه انحلال بود و با حمایت های استاندار کرمان توانست بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ نفر در شهرستان سیرجان اشتغالزایی نماید.
پوریانی از پرداخت ۸۰ درصد بدهی های شرکت گوهر زمین خبر داد و تصریح کرد: در اجرای منویات مقام معظم رهبری و واگذاری مسئولیت منطقه منوجان به شرکت گوهر زمین، مطالعات اولیه در تمامی حوزه ها انجام و با توجه به سیاست های مدیریت استان کرمان، مسائل زیرساختی در منطقه برای توسعه به کار گرفته خواهد شد.
معین منطقه هشت اقتصاد مقاومتی استان کرمان(بخش گلباف) نیز در ادامه با اشاره به اینکه بانک قرض الحسنه رسالت طی توافقنامه ای در مردادماه سال گذشته به عنوان یکی از بیست و یک معین اقتصاد مقاومتی کار خود را در بخش گلباف آغاز کرده است، گفت: با ایجاد یک لایحه راهبردی اقتصاد مقاومتی در بخش گلباف، “خانه توسعه” با حضور مردم در این منطقه فعال و در قالب آن چندین کانون کار و زندگی تخصصی شکل گرفته است.
حسین زاده از عضویت ۶۰۲ نفر در خانه توسعه گلباف خبر داد و افزود: با راه اندازی صندوق خرد توسعه روستایی در بخش گلباف تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان در این صندوق از سوی مردم واریز شده است.
معین منطقه دو اقتصاد مقاومتی استان کرمان نیز در ادامه ضمن تشریح اقدامات اتاق بازرگانی کرمان بعنوان معین منطقه برای شناسایی ظرفیت های شهرستان های جیرفت و عنبرآباد، یادآورشد: از ابزارهای مختلف برای شناسایی پتانسیل ها و معرفی ظرفیت های شهرستان جیرفت و عنبرآباد استفاده شده است.
مهدی طبیب زاده تصریح کرد: ۶٫۸ میلیارد مترمکعب آب شیرین در منطقه جنوب استان مصرف می شود، که با احتساب قیمت جهانی هر لیتر آب دو دلار و قیمت جایگزینی آب در استان کرمان ۳ دلار، محاسبه می شود که محصولات کشاورزی تولید شده در این منطقه، اقتصادی نیستند.
وی با تاکید براینکه باید واقعیت ها را برای برنامه ریزی ها در نظر گرفت، خاطرنشان کرد: برای توسعه همه جانبه منطقه جیرفت و عنبرآباد اقدامات و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفته شده است که نمونه آنها می توان به بازاریابی و مطالعات بازارهای هدف، استقرار آزمایشگاه تعیین حد آلاینده ها، حمل و نقل در کوتاه مدت و … اشاره کرد.
رئیس اتاق بازرگانی کرمان با اشاره به اینکه موانع توسعه در منطقه دو استان کرمان شناسایی شده اند، گفت: سازمان جهاد کشاورزی باید در سیاست های خود بازنگری انجام دهد به گونه ای که تولیدات محصولات کشاورزی اقتصادی شوند.
نماینده معین منطقه پنج اقتصاد مقاومتی استان کرمان(شهرستان کوهبنان) نیز در ادامه با اشاره به اینکه طی تفاهم نامه  ای، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان معین اقتصاد مقاومتی در استان کرمان و  شهرستان کوهبنان انتخاب شده است، افزود: پس از بازدید میدانی از الگوی جنوب استان، کار در سه بخش ستاد، علمی و پژوهشی، اجرایی و سرمایه گذاری دنبال شد.
آقاجانی یادآورشد: سوق دادن  اقتصاد کوهبنان به سمت کارهای کوچک و صنایع خرد همچون صنایع دستی، قالی بافی،  پرورش طیورات، تغییر کشت محصولات کشاورزی و…   ازمواردی است که می  تواند  به  اقتصاد این شهر کمک کند.
وی با تاکیدبراینکه کشت زعفران در این منطقه در حال توسعه است، تصریح کرد: با توجه به تک مالکی و خرد مالکی امکان برنامه  ریزی مکانیزه کشاورزی در کوهبنان وجود ندارد که این مشکل می تواند با  فراهم شدن زمینه ی یکپارچگی کشاورزی مرتفع  گردد که به نوبه ی خود می توان در  طولانی  مدت سبب جذب سرمایه گذار شود.
نماینده معین اقتصادی منطقه ۳ استان (شهرستان های بم، ریگان و فهرج) نیز در ادامه این نشست گفت: شرکت کرمان موتور در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و براساس فرآیند عقلایی و با شناخت محدودیت ها، توانمندی ها و با اولویت نیازمندی ها تفاهم نامه را داوطلبانه منعقد نموده است.
امیری از اتمام اسکلت بیمارستان شهرستان فهرج و همچنین افتتاح یک باب مدرسه در شهرستان ریگان تا پایان شهریور امسال خبر داد و افزود: مرکزی برای ترک اعتیاد افراد معتاد در این شهرستان بم راه اندازی و تکمیل شده است.
وی با اشاره پیگیری های لازم در خصوص ایجاد کشت و صنعت در شرق استان با قابلیت هایی که در منطقه موجود است، یادآورشد:  در بخش گردشگری نیز مجموعه ارگ قدیم از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در زمینه جذب توریست اقداماتی صورت پذیرفته است.
معین اقتصادی منطقه ۴  استان (بخش هنزاء)  نیز در ادامه با تاکید براینکه در دو بخش سرمایه گذاری کلان و خرد با مشارکت مردم خواهیم توانست زمینه اشتغال و تمکن مالی افراد را در منطقه ارتقاء ببخشیم، تصریح کرد: احداث دومین پیست بزرگ اسکی جهان در منطقه هنزا از توابع شهرستان رابر با شش کیلومتر ارتفاع در حال احداث است که می تواند ظرفیت گردشگری جدیدی در منطقه ایجاد کند.
صدر هاشمی نژاد با اشاره به اینکه احداث بزرگترین پیست اسکی ایران، دومین اردوگاه دانش آموزی کشور، هتل پنج ستاره و موارد دیگر در این منطقه در دستور کار است، گفت: با استفاده بهینه از تمامی داروهای گیاهی شهرستان رابر می توانیم زمینه اشتغالزایی و کار آفرینی را در منطقه ایجاد نماییم .
وی از برگزاری همایش ملی استارت آپ در منطقه گردشگری هنزاء خبر داد و افزود: این امر می تواند تحول خوبی را در منطقه رقم بزند.
نماینده معین اقتصاد مقاومتی منطقه یک (شهرستان رودبارجنوب) با تاکیدبراینکه پس از انعقاد تفاهم نامه و حضور قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در رودبار جنوب یک انقلاب ویژه در حوزه اقتصاد محلی ایجاد شده است، تصریح کرد: با مطالعات علمی انجام شده در منطقه، از پتانسیل های بالای این شهرستان با استفاده از ظرفیت علمی شرکت های دانش بنیان بهره مند شده ایم.
وی ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در شهرستان رودبار جنوب از جمله کاهش محدودیت ec آب در منطقه، گفت: هم اکنون نهال محبت بین مردم محلی ایجاد شده است و همگان در توسعه اقتصادثی منطقه پای کار هستند.
نماینده معین اقتصاد مقاومتی منطقه یک(شهرستان کهنوج) نیز در ادامه با تاکید براینکه اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری در استان کرمان به خوبی محقق شده است، افزود: طرح های ابتکاری اقتصادی استاندارکرمان می تواند به یک الگوی کشوری تبدیل شود.
جوادی یکی از مهمترین دلایل عدم توسعه را ضعف‌های موجود در حوزه فرهنگی برشمرد و یادآورشد: موسسه مالی و اعتباری ملل با استفاده از ظرفیت‌های داخلی، می‌تواند در راستای توسعه اشتغال خانگی در کهنوج اقدام نماید.
در ادامه این نشست سایر مدیران معین های اقتصاد مقاومتی استان کرمان همچون معین اقتصادی منطقه شش (دهستان خنامان شهرستان رفسنجان)، معین اقتصادی منطقه شش (دهستان راویز شهرستان رفسنجان)، معین اقتصادی منطقه هشت (بخش راین شهرستان کرمان)، معین منطقه پنج (دهستان راویز شهرستان زرند) و معین منطقه پنج (شهرستان راور) اقدامات صورت گرفته در منطقه خود را تبیین نمودند.