برگزاری هشتاد و ششمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان

هشتاد و ششمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان، (گام دوم مثلث توسعه اقتصادی) منطقه ۸ (کرمان، بخش شهداد) در دفتر هواپیمایی ماهان در تهران برگزار شد.استاندار کرمان با تاکید بر اینکه الگوی اقتصاد مقاومتی استان کرمان قابل دفاع است و کشور را باید با این الگوها ساخت، گفت: با توجه به جلب سرمایه گذاری ۷۵ هزار میلیارد تومانی در این استان، روند اجرایی پروژه ها تاکنون ۴۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .وی افزود: در استان کرمان به دنبال الگوسازی هستیم و با این الگوها می توان کشور را ساخت.وی با اشاره به اقدامات بی نظیر انجام شده در استان کرمان، گفت: در استان کرمان در صدد هستیم ک دولت را با تفکر بخش خصوصی اداره کنیم.وی با اشاره به توسعه فرهنگ کار در کشورهای مختلف خاطرنشان کرد: دین مبین اسلام بر کار و تلاش تاکید فراوانی داشته است.
استاندار کرمان بیان کرد: به منظور نهادینه کردن این تفکر در دفاتر معین های اقتصادی حضور می یابیم تا مشکلات احتمالی آنها را دانسته و در مسیر رفع آنها اقدام کنیم، زیرا این شرکت ها در حقیقت نمایندگان مردم هستند. وی بر تعیین مسئول توانمندسازی مردم در منطقه شهداد تاکید کرد و گفت: دستگاه های مختلف و خیرانی را داریم که در مسیر توانمند سازی کار می کنند و معتقدیم در شهداد باید به سمتی رفت که مددجوی کمیته امداد در این منطقه نداشته باشیم.
آقای رزم حسینی بر استفاده از ظرفیت صندوق های خرد روستایی نیز تاکید و تصریح کرد: در منطقه شهداد منابع طبیعی به عنوان مسئول ایجاد صندوق های خرد روستایی فعال خواهد بود.
وی یادآور شد: برگزاری جشنواره ورزشی، تفریحی و گردشگری شهداد نیز می تواند در معرفی ظرفیت های این منطقه تاثیر به سزائی دارشته باشد که باید با همکاری معین اقتصادی در این راستا برنامه ریزی شود.
استاندار کرمان گفت: مردم وقتی ببیند ارباب توسعه پیدا شده است، امیدوار شده و در اجرای طرح ها همکاری لازم را خواهند داشت که منجر به توانمندسازی آنها می شود.
وی با اشاره به اینکه شرکت جهاد نصر موظف به مطالعه ساماندهی وضعیت جاده ای کرمان – شهداد شده است، گفت: مطالعات عمیق کشوری در منطقه شهداد انجام شده که حاضر هستند نتایج آن را به ورت رایگان در اختیار معین اقتصادی شهداد قرار دهند.وی عنوان کرد: قلعه شفیع آباد نیز باید به معین اقتصادی واگذار شود تا بتوان از این ظرفیت برای جلب گردشگران استفاده کرد.
آقای رزم حسینی با اشاره به اینکه آماده سرمایه گذاری برای ایجاد کارگاه های سنگ های تزئینی در شهداد هستیم، گفت: هدف ما تقویت خانوار روستایی و شهری است که اقتصاد مقاومتی حقیقی نیز به همین معنا است.
نماینده دولت تدبیر و امید در استان کرمان افزود: منابع طبیعی به عنوان مسئول بیابان زدائی در منطقه شهداد می تواند با استفاده از تجربیات جهانی اقدام کند.وی بیان کرد: اگر روحانیت در مسیر اقتصاد مقاومتی به عنوان فرهنگساز و مبلغ وارد شود، مریدان بسیار زیادی را خواهند داشت و این امر منجر به توسعه خواهد شد.
وی به وجود مشکل آب در استان کرمان نیز اشاره و تصریح کرد: نبود مدیریت یکپارچه در حوزه آب و خاک مشکلات بزرگی را ایجاد می کند.وی در بیان خاطراتی اظهار کرد: اولین بار که الگوی قلعه گنج را برای مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان کردم ایشان حدیثی از پیامبر اکرم (ص) را مطرح کردند و گفتند که هر امتی که آب، خاک و هوا داشته باشد و فقیر باشد از رحمت خداوند به دور است و ما نیز این امکانات را داریم و سعی می کنیم به گونه ای کار کنیم که از رحمت خداوند دور نشویم.رزم حسینی تاکید کرد: کارهای استان کرمان در مسیر اقتصاد مقاومتی بر اساس همدلی و اقبال مسولان استان برای توسعه این استان اجرایی می شوند و دستوری و بخشنامه ای نیست.

مدیرعامل هواپیمائی ماهان بر توسعه فرهنگ کار و تلاش در جامعه تاکید کرد و افزود: استراتژی اقتصاد مقاومتی در کرمان به خوبی و هوشمندانه در حال اجرا است و در این مسیر همه نیز همدل هستند .وی افزود: برای موفقیت در یک کار ابتدا نیاز به استراتژی داریم که این استراتژی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در قالب اقتصاد مقاومتی به خوبی تعریف شده است.وی با تاکید بر اینکه در استان کرمان دو ماموریت اجرای طرح خبر و نیز معین اقتصادی شهداد را بر عهده داریم، گفت: از چند سال قبل مطالعات مربوط به پروژه خبر را آغاز کرده ایم که اجرایی و عملیاتی کردن آن در مسیر اقتصاد مقاومتی به خوبی دنبال شده است.
وی با اشاره به وجود بروکراسی اداری در مسیر اجرای برخی پروژه ها،  عنوان کرد: برای اولین بار در استان کرمان، دولت آمده تا مسیر را تسهیل کرده و کمک کند و آمده تا بخش خصوصی را برای اجرای کارها تشویق کند. عرب نژاد از استاندار کرمان در مسیر حمایت از بخش های خصوصی و غیر دولتی تقدیر کرد و افزود: مدیران استان کرمان همکاری خوبی در مسیر توسعه و همکاری با معین های اقتصادی دارند.
وی با تاکید بر اینکه در منطقه شهداد یک مطالعات بسیار عمیق انجام شده است، عنوان کرد: به نمایش گذاشتن عجایب شهداد یکی از ماموریت های ما در این منطقه است تا منجر به تولید ثروت و توسعه اشتغال نیز شود.
عرب نژاد تصریح کرد: بخش زیادی از گردشگران خارجی به دنبال آشنایی با تاریخ و طبیعت هستند که در شهداد، ظرفیت بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد .وی گفت: در شهداد بین ۴۵۰۰ تا ۶ هزار لیتر در ثانیه آب داریم که از آن به درستی استفاده نمی شود و در مسیری حرکت می کنیم که در ابتدا بیابان زدایی کرده و سپس طرح های توسعه ای را با رعایت الزامات حفظ محیط زیست ایجاد کنیم زیرا در گذشته محصولاتی در این منطقه تولید شده که در حد ارزش آب این منطقه نبوده است.
وی با اشاره به جلب همکاری دو سرمایه گذار خارجی در منطقه شهداد، افزود: هدف ما  ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری درمنطقه شهداد  است و مطمئن هستیم که ماهان این ظرفیت را دارد که همکاری سرمایه گذارانی را  در این منطقه جلب کند .وی بر همکاری تمامی ائمه جمعه در مسیر اجرای اقتصاد مقاومتی نیز تاکید کرد.

مدیرکل دفتر جذب سرمایه گذاری استانداری کرمان گفت: کار دوخت ۳۰ هزار دست لباس کارگری با همکاری میدکو در چهار شهرستان استان انجام می شود و این اقدام را می توان در منطقه شهداد نیز توسعه داد.
وحید میرزائی افزود: دولت در سال جاری منابع بسیار خوبی را برای طرح های خود اشتغالی اختصاص داده و در این رابطه بر اساس نظر استاندار کرمان، سهم هر یک از شهرستان ها نیز تعیین شده است که در منطقه شهداد نیز می توان با همکاری معین اقتصادی زمینه ای را ایجاد کرد که این منابع در مسیر درست و بر اساس مطالعات معین اقتصادی هزینه شوند.
وی ادامه داد: بر اساس دیدگاه استاندار کرمان مقرر شده یک تیم اقتصادی در کنار فرمانداران، مسیر توسعه اقتصادی شهرستان ها را هموار کنند.
وی تصریح کرد: آمادگی لازم برای ایجاد کارگاه های تولید فرش عتبات عالیات در منطقه شهداد نیز وجود دارد.
فرماندار کرمان گفت: اقدامات هواپیمایی ماهان به عنوان معین اقتصادی منطقه شهداد در این منطقه موجب توسعه امید و افزایش سرمایه گذاری شده است .وی و ادامه داد: از دوم آبان سال گذشته معین اقتصادی وارد منطقه شهداد شده در بر اساس مطالعات انجام شده در تابستان سال گذشته، در سه محور گردشگری، کشاورزی و دامداری و صنعت آغاز کرده است. وی با بیان اینکه اراضی مورد نیاز برای اجرای طرح های معین اقتصادی در منطقه شهداد اختصاص یافته است، عنوان کرد: سایت گردشگری معین اقتصادی نیز در شهداد ایجاد شده است.توحیدی تصریح کرد: هواپیمایی ماهان یک سایت اداری مجهز را در منطقه شهداد انجام داده و در کنار آن یک باغ قدیمی نیز توسط معین اقتصادی احیا شده و در حال تبدیل به یک الگو است که در حوزه اشتغال زایی نیز تاثیر خوبی داشته است.وی با تاکید بر اینکه اقدامات معین اقتصادی در شهداد، امید ویژه ای را در منطقه ایجاد کرده است، گفت: این اقدامات موجب جلب سرمایه گذاری در این منطقه نیز شده است.
وی یادآور شد: در نوروز امسال بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی از منطقه شهداد بازدید کرده اند که حدود چهار هزار نفر این افراد، اتباع خارجی بوده اند.
توحیدی بر تعیین تکلیف باند فرودگاه شهداد تاکید کرد و گفت: اجرای مسابقات ورزشی، توسعه کشت سیر و ایجاد بسترهای اولیه دوخت لباس نیزدر این شهرستان انجام شده است.
امام جمعه شهداد نیز گفت: استاندار کرمان طراح و خلاق پروژه اقتصاد مقاومتی به شیوه ای نو دراین استان بوده اند. حجت الاسلام الله وردی با تاکید بر اینکه اقدامات انجام شده در راستای اقتصاد مقاومتی در شهداد، امید را زنده کرده است، عنوان کرد: منطقه شهداد در حوزه های گردشگری، صنعت،  معدن،  کشاورزی و دامپروری ظرفیت های بی نظیری دارد که همگان به این ظرفیت ها واقف هستند .وی عنوان کرد: منطقه شهداد از نظر ظرفیت های موجود خود با برخی از شهرستان های توانمند این استان برابری می کند .حجت الاسلام الله وردی تصریح کرد: وجود کویر بی نظیر و ثبت شده در آثار جهانی یکی از ویژگی های ممتاز منطقه شهداد است که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد .وی یادآور شد: ستاد اقتصاد مقاومتی در شهداد، امور را به خوبی مدیریت کرده و بر اساس هماهنگی و برنامه ریزی حرکت می کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با تاکید بر اینکه استاندار کرمان به صورت ویژه موضوع توسعه همه جانبه این استان را دنبال می کنند، تصریح کرد: در استان کرمان بیش از همه ادوار گذشته در تعامل با استاندار بوده و پشتیبانی های بی نظیری از حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این استان انجام می شود.محمود وفائی ادامه داد:گردشگری مهمترین مسیر برای توسعه استان است و رویکرد موجود استان کرمان نیز در این مسیر تعریف شده است.وی کویر شهداد را یکی از شاخص ترین و مهمترین جاذبه های استان کرمان دانست و افزود: این جاذبه می تواند حجم زیادی از گردشگران را به سوی خود جلب کند.وفائی بیان کرد: با توجه به ظرفیت، توانایی و توانمندی هواپیمایی ماهان که نمونه آن در منطقه خبر دیده شده، لازم است مدیریت بیایان لوت را نیز بر عهده گیرند و معنای آن این است که در آنجا هرگونه حرکت در مسیر توسعه منطقه، باید با هماهنگی مدیریت انجام شود.وی گفت: منطقه شهداد به عنوان منطقه نمونه گردشگری بین المللی، مجوز دارد و با توجه به اقدامات معین اقتصادی در این منطقه می توان این مجوز را به آن واگذار کرد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان نیز گفت: بخش شهداد ۲۶ هزار نفر جمعیت دارد که دو هزار و ۸۵۰ نفر دانش آموز هستند.
محمد محسن بیگی، ادامه داد:  آمارها نشان می دهد که جمعیت شهداد یک جمعیت مسن است و دانش آموزان در این منطقه به شدت در حال ریزش هستند.وی با بیان اینکه کمترین دانش آموز در سطح استان را در منطقه شهداد داریم، گفت: سرانه معلم به کارگرفته شده در این منطقه از همه استان بالاتر است و به ازای هر ۷ دانش آموز، یک معلم وجود دارد.وی بر توسعه زیرساخت های فرهنگی در شهداد تاکید کرد و اظهار داشت: بخش زیادی از دانش آموزان این منطقه برای تحصیل در مقطع متوسطه مهاجرت می کنند که باید اجرای طرح های معین اقتصادی، منجر به ماندگار جمعیت در این منطقه شود.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز گفت: ۳۰۰ هزار نخل در منطقه شهداد وجود دارد که می توان با استفاده از این ظرفیت، کارخانه های مادر را در این منطقه ایجاد کرد.
مهدی حسینی نژاد تاکید کرد: آمادگی معرفی ظرفیت ها و مطالعات انجام شده و نیز تسریع در صدور مجوزهای لازم را داریم تا توسعه صنعتی درمنطقه شهداد رقم بخورد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان نیز گفت: با اقدامات معین اقتصادی در منطقه شهداد، این منطقه به زودی به گونه ای متفاوت از گذشته در مسیر توسعه حرکت خواهد کرد.عباس سعیدی به وجود ۸۱ حلقه چاه و ۴۶ قنات در این منطقه اشاره و بیان کرد: در حال حاضر دو هزار و ۳۰۰ بهره بردار بخش کشاورزی در این منطقه وجود دارد.وی تصریح کرد: ۱۵۵ میلیارد تومان ارزش محصولات کشاورزی منطقه شهداد است و اراضی کشاورزی این منطقه نیز چهار هزار و ۲۰۰ هکتار است.وی ادامه داد: تولید محصولات شیلاتی نیز در این منطقه در حال توسعه است و در حال حاضر ۸۳ تن شیلات در منطقه تولید می شود.وی یادآور شد: در حال حاضر ۲۲۴ تن کلزا، ۲۷ هزار تن سیر، ۷هزار تن خرما و سه هزار تن پرتقال در منطقه شهداد تولید می شود.سعیدی ادامه داد: در حوزه کشاورزی آماده همکاری لازم با معین اقتصادی منطقه شهداد هستیم.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمان نیز گفت: ۲۳ درصد خانوارهای منطقه شهداد تحت پوشش کمیته امداد هستند که از این تعداد ۶۵ درصد از سرپرستان خانوارها، زن هستند.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته و سال جاری ۲٫۵ میلیارد تومان از منابع داخلی کمیته امداد برای توسعه اشتغال در این منطقه اختصاص یافته است، تصریح کرد: در این راستا دو واحد بوم گردی در منطقه ایجادشده و درآمد خوبی نیز دارند.
وی ادامه داد: پرورش و نگهداری مرغ بومی، ایجاد کارگاه های تولید پوشاک مورد نیاز هواپیمایی ماهان و توسعه نیروگاه های خورشیدی از مواردی است که با سرمایه اندک می تواند منجر به توسعه و  افزایش اشتغال در منطقه شود.
وی با اشاره به ایجاد ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی در استان، تاکید کرد: قرارداد ایجاد دو هزار نیروگاه خورشیدی خانگی برای زنان سرپرست خانوار کهنوج امروز منعقد خواهد شد.