برگزاری جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان با حضور معاون توسعه روستایی رئیس جمهور

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد رئیس جمهوری روز چهارشنبه مورخ ۱۰ مرداد ۹۷ برگزارشد.رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان دکتر رودری با اشاره به اینکه تاکنون ۱۰۹ جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان کرمان تشکیل شده است، گفت: ۲۷ پروژه اولویت دار در راستای اقتصاد مقاومتی در کشور تعریف شده که به منظوراجرای این پروژه ها ۱۲ برنامه اجرایی نیز تدوین شده است.
دکتر رودری گفت: محدودیت منابع مالی، اقتصاد مبتنی بر خام فروشی و تولید مواد اولیه و متکی بر بخش های کشاورزی و معدن، پائین بودن بهره وری نیروی انسانی، کمبود منابع آبی، مشکلات اجتماعی و عدم تعادل های منطقه ای از مشکلات استان کرمان در مسیر توسعه است.
وی اظهارداشت: در چشم انداز توسعه ای استان کرمان در راستای اقتصاد مقاومتی، دستیابی به رشد اقتصادی ۸٫۵ درصدی، رسیدن به اقتصاد دانش بنیان، تکمیل زنجیره ارزش و فرآوری مواد اولیه، افزایش سهم اقتصاد استان از اقتصاد کشور، افزایش رقابت پذیری و انعطاف پذیری اقتصاد و ایجاد اشتغال سالانه به میزان ۳۶ هزار نفر پیش بینی شده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان بیان کرد: از یک هزار و ۴۰۹ واحد صنعتی دارای پروانه در استان کرمان، ۲۵ درصد غیر فعال و ۳۶ درصد نیمه فعال هستند که باید تدابیر لازم برای حل مشکلات آنها اندیشیده شود.
رودری گفت: بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان کرمان در مناطق روستایی هستند که لازم است در این حوزه نیز برنامه ریزی های لازم انجام گیرد که در این زمینه سال گذشته۳۵۹ روستا و در سال جاری ۴۶۲ روستا مطالعه شده و می شود.
وی با اشاره به اینکه سهم استان کرمان از بافت ها فرسوده از میانگین کشوری بالاتر است، افزود: در سال جاری ۱۱۵ طرح باید به بخش خصوصی واگذار شود که تاکنون ۱۷۰ طرح شناسایی شده تا در این برنامه، دستگاه های اجرایی نسبت به اجرای فرایند واگذاری اقدام کنند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان عنوان کرد: مدیریت کشت بر پایه بازار، ارتقای بهره وری ومدیریت سبز، حمایت از کالای ایرانی، رفع فقر مطلق، گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی از مواردی است که در استان کرمان به صورت جدی و با برنامه دنبال می شود.

سرپرست استانداری کرمان دکتر فدایی گفت: تمامی برنامه های استان کرمان در راستای اقتصاد مقاومتی و در راستای اجرای سیاست  ها و برنامه های ملی است .
وی افزود: مبنای اولویت بندی پروژه های استان کرمان نیز سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است زیرا با این اقدام بسیاری از مشکلات اقتصادی ما برطرف می شود.
دکتر فدائی به دیدار خودبا رئیس سازمان محیط زیست کشور اشاره و بیان کرد: در  این دیدار مشکلات محیط زیستی تعدادی از پروژه های بزرگ استان بررسی و حل شد.
سرپرست استانداری کرمان اظهارداشت: برای حل مشکلات موجود، علاوه بر پیگیری های استانی، پیگیری های کشوری نیز خواهیم داشت و در صورتی که در پیگیری های کشوری مشخص شود که مدیران استانی توانایی رفع این مشکل را داشته اند اما اقدامات لازم را دنبال نکرده اند، به عنوان یک نقطه ضعف در پرونده مدیریتی آنها ثبت خواهد شد.
وی  استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی را یکی از مهمترین رویکردهای استان کرمان برشمرد و گفت: معتقدیم انجام امور مربوط به بخش خصوصی در سیستم دولتی به شکلی بسیار روان صورت گیرد و پنجره واحد سرمایه گذاری نیز در همین راستا محقق شده است.
دکتر فدائی با تاکید بر اینکه پروژه ها باید در زمانبندی معقول و منطقی اجرایی شوند، گفت: باید با همبستگی، تعامل و خلاقیت دنبال روش های نو برای توسعه استان بود.
وی بر توسعه روستایی نیز تاکید کرد و ادامه داد: در راستای توسعه روستایی تا کنون اقدامات خوبی انجام شده است اما هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده است که اید برای حل مشکلات این مناطق تلاش جدی تر و با برنامه تری دنبال شود.
سرپرست استانداری کرمان با تاکید بر اینکه نداشتن طرح ها و برنامه بزرگترین مشکل در حوزه توسعه روستایی است، اظهارداشت: باید کاردقیقی روی روستاها صورت گیرد تا برنامه توسعه  این روستاها تدوین شود.
وی گفت: برای واگذاری پروژه ها نیز اطلاعات مدیران باید به روز بوده و به صورت ویژه این موضوع را دنبال کنند.
وی اظهارداشت: برای سازگاری با کم آبی و تنش های آبی نیز جلسات استانی و کشوری زیادی داشته ایم و اقدامات خوبی نیز اجرایی شده است که این برنامه ها باید تداوم یابد.