برگزاری یکصد و دهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان

یکصد و دهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان (گام دوم مثلث توسعه) که با حضور رزم حسینی استاندار سابق کرمان در سالن پیامبراعظم(ص) در تاریخ ۲۰ مرداد ۹۷ برگزار شد.

سرپرست استانداری کرمان با انتقاد از رتبه هفدهم استان کرمان در ارزیابی عملکرد تسهیلات رونق تولید در سال ۹۶ در سطح کشور، گفت: کاملا مشخص شده که ضعف ما در بعضی از مدیران استانی است لذا هیچ موردی در خصوص ضعف سیستم بانکی از مدیران استانی قابل قبول نیست. وی افزود: موضوعاتی که در رشد بهره وری در استان تاثیر دارد، براساس یک فرمول و برنامه زمانبندی مشخص تهیه و ارائه شود.
وی با اشاره به برنامه بهره وری و مدیریت که از سوی اتاق بازرگانی کرمان تهیه و ارائه شد، یادآورشد: برای بهره وری بالای آب باید از روش های آبیاری مدرن استفاده کرد و در این خصوص دولت اعتبارات خوبی اختصاص داده که بعضا ۸۵ درصد این اعتبارات به صورت بلاعوض می باشد اما تاکنون از این اعتبارات به طور کامل استفاده نشده است.
سرپرست استانداری کرمان در ادامه با انتقاد از رتبه هفدهم استان کرمان در ارزیابی عملکرد تسهیلات رونق تولید در سال ۹۶ در سطح کشور، تصریح کرد: متاسفانه استان کرمان در خصوص استفاده از امکانات و جذب اعتبارات جایگاه مطلوبی در سطح کشور نداشته است.
دکتر فدائی از روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت شمال و جنوب خواست که در جلسه آینده ستاد، ریز برنامه های خود را برای کاهش تعداد واحدهای تولیدی نیمه فعال و غیرفعال استان را ارائه دهند.
وی با اشاره به نشست اخیرش با مدیران عامل بانک های کشور در تهران، پیرامون تسریع در پرداخت تسهیلات مورد نیاز پروژه های تولیدی، صنعتی و خدماتی استان، خاطرنشان کرد: کاملا مشخص شده که ضعف ما در بعضی از مدیران استانی است و دید مدیران کشوری نسبت به مدیران استانی مثبت تر است.
سرپرست استانداری کرمان با تاکید براینکه هیچ موردی در خصوص ضعف سیستم بانکی از مدیران استانی قابل قبول نیست، گفت: از این پس اگر موردی در استان حل نشد ولی در تهران و با حضور مدیر کشوری موضوع مورد نظر حل شد، نشان دهنده ضعف مدیر استانی است که قابل قبول نمی باشد و در صورت تکرار، چنین مدیری دیگر جایگاهی در استان نخواهد داشت. دکتر فدائی به دیدار اخیرش با مدیرعامل بانک سینای کشور در تهران اشاره کرد و افزود: آن جلسه ثمرات و نتایج خوبی در بر داشت و کاملا مشهود بود که مدیر استانی می توانست خیلی بهتر عمل نماید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به عارضه یابی هزار و ۴۰۹ واحد دارای مجوز بهره برداری در استان کرمان، یادآورشد: ۳۹ درصد واحدهای تولیدی شمال استان فعال، ۳۶ درصد نیمه فعال و ۲۵ درصد آنها غیرفعال می باشند و این در حالیست که از مجموع ۲۱۸ واحد تولیدی در جنوب استان، ۶۶ درصد فعال، ۲۰ درصد نیمه فعال و ۱۴ درصد غیرفعال هستند.

استاندار سابق کرمان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه پنج سال مسئولیت در استان کرمان، موجب حصول تجربیاتی شد که همه آنها را مدیون مردم هستم، گفت: هر کجا که بتوانم با حضور فیزیکی و فکری بدون هیچگونه انتظاری در خدمتگزاری به مردم آماده ام.
علیرضا رزم حسینی نقش آفرینی معین های اقتصاد مقاومتی را در مناطق هشتگانه استان موثر دانست و افزود: انتظار می رود این سبک با همکاری بیش از پیش دستگاه های اجرایی استان ادامه یافته و از این ظرفیت طلایی به نحو مطلوب در جهت توسعه و آبادانی استان استفاده شود.
وی افزایش بهره وری و مدیریت را نیازمند افزایش سطح امید در جامعه دانست و یادآورشد: با انتشار اخبار کذب و ناامید کننده، امید مردم را از بین خواهد رفت و زمانی که امید مردم کم شود، در مقابل بخش اعظمی از بهره‌وری کاهش پیدا خواهد کرد.
استاندار سابق کرمان با اشاره به انتشار شایعات و اکاذیب در برخی از رسانه ها، تصریح کرد: تزریق ناامیدی باعث کاهش اعتماد عمومی خواهد شد بنابراین برای جلوگیری از انتشار شایعات کذب نباید سکوت کرد زیرا سکوت خود نیز یک نوع خیانت است و موجب می شود خشک و تر با هم بسوزند، شخصیت حقوقی من از شخصیت حقیقی مهمتر است.
رزم حسینی گفت: طی دوران مسئولیتم در جایگاه استانداری کرمان، انتظارات و خواسته های بسیاری از افراد برآورده نشد و قطعا کسی نمی تواند تحقق برخی از انتظارات را تضمین کند بنابراین سعی کردم مستقل از جریانات عمل کنم و باید مدنظر داشت که ما نمی‌توانستیم فردی که استخدام دولت نیست را وارد دستگاه دولتی کنیم.
وی با تاکید براینکه فضای کشور و استان را نباید ناامید کرد، به تاثیر سخنرانی امام جمعه تهران در فتح مناطق تسخیر شده از سوی دشمن در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: پس از انتشار شایعه دستگیری استاندار کرمان بدلیل فساد اقتصادی با مدیرعامل آن خبرگزاری صحبت کرده و گفتم بر چه اساس این خبر منتشر شده است؟
استاندار سابق کرمان با اشاره به عذرخواهی مدیرعامل خبرگزاری فارس در انتشار این شایعه و برخورد قانونی با خبرنگار مربوطه و دعوت از ایشان جهت بازدید از خبرگزاری و کسب حلالیت، یادآورشد: این اقدام خبرگزاری فارس موجب شد تا کانالی همچون “آمدنیوز” به دفاع از استاندار کرمان بیاید و آن را تکذیب کند.

مدیرکل دفتر دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری کرمان در ادامه این نشست از مکاتبه با دادستان کرمان و شکایت از عامل انتشار شایعه دستگیری استاندارکرمان و تنی چند از همکاران استانداری کرمان بدلیل فساد اقتصادی خبر داد.

به گزارش دبیرخانه اقتصاد مقاومتی تاکنون ۱۵۸ پروژه اقتصاد مقاومتی به تائید کمیته های ستاد رسیده و پس از مطابقت و ارزیابی این پروژه ها با سیاست های اقتصاد مقاومتی، در هفته جاری به ستاد ابلاغ خواهد شد، در حال حاضر ۱۵ برنامه اجرایی اقتصاد مقاومتی دستگاه های اجرایی استان تصویب شده که گزارش آنها در این جلسه ارائه شد