برگزاری جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مورخ ۲/۷/۹۷ در سالن پیامبر اعظم با حضور سرپرست استانداری آقای فدایی و مدیران استانی برگزاری شد.سرپرست استانداری کرمان بااشاره به آمار حدود ۳۴۰ هزار نفری افراد درگیر با فقر در استان کرمان، گفت: برنامه های رفع فقر مطلق باید به گونه ای برنامه ریزی شود که افراد و خانواده ها به توانمندی برسند وی افزود: برنامه های رفع فقر مطلق باید به گونه ای برنامه ریزی شود که افراد و خانواده ها به توانمندی برسند نه اینکه از کمک های دولتی، خیران و نهادها برای افزایش خانواده های تحت حمایت نهادهای حمایتی استفاده کنیم. وی با اشاره به لزوم رفع فقر در جامعه بر اساس برنامه های کشوری، گفت: اول باید فقر مطلق را تعریف و پس از شناسایی افراد و خانواده های درگیر با این نوع فقر، برنامه رفع آن را تعریف و اجرائی کرد و در پایان سال نیز وضعیت آنها را بررسی کرد. دکتر فدائی تاکید کرد: ۹۰ درصد مراجعات و درخواست های مردمی از مسئولان برای ایجاد اشتغال، کمک مالی و  کمک های حمایتی است.
سرپرست استانداری کرمان ادامه داد: ایجاد اشتغال در نهایت به توانمندسازی و رفع فقر مطلق می انجامد و درخواست اصلی مردم به ویژه برای جوانان و فرزندانشان است.
وی با اشاره و به لزوم و اهمیت اجرای برنامه های رفع فقر، گفت: رفع مشکل افرادی که در جامعه  دچار مشکل مالی هستند و فقیر شناخته می شوند، کار مهمی است و باید در قالب جلسات به راهکارهای عملی، قابل قبول و قابل اجرا در زمان بندی معقول، برای رفع مشکلات آنها دست یابیم. مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: در برنامه ششم توسعه کشور جمله رفع فقر مطلق را داریم که در هیچ جای دنیا مطرح نمی شود و در سطح دنیا تعدیل یا کاهش آن مطرح می شود. صادق زاده اظهارداشت: پیشنهاد این است که برای تبدیل شرایط فقر به شرایط بهتر، از مسیر توانمندسازی و ایجاد اشتغال اقدام کنیم تا افراد به حدی از توانمندی برسند که بتوانند شرایط دشوار زندگی خود را مدیریت کنند. وی با اشاره به اینکه بسته های خدمت ویژه اقشار نیازمند با همکاری سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد امام خمینی (ره) اجرایی می شود، گفت: در این بسته موضوعاتی از جمله امنیت غذایی، مسکن، اشتغال، حمایت تحصیلی، پوشش بیمه اجتماعی و تامین معیشت مد نظر ویژه قرار گرفته است.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: بسته های خدمت ویژه اقشار نیازمند در اولویت اول به کودکان بی سرپرست، زنان سرپرست خانوار و خودسرپرست، معلولان و سالمندان و سایران از جمله بیکاران، معتادان و بیماران نیازمند اختصاص می یابد.
صادق زاده تاکید کرد: پرداخت ها برای کاهش فقر صرفا نباید در قالب پرداخت یارانه باشد زیرا اثرگذاری لازم را ندارد و باید در کنار آن به توانمندسازی فکری و واقعی افراد توجه ویژه ای شود.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۱۰ درصد جمعیت استان کرمان مستمری بگیر سازمان های حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی هستند که از این میزان، ۳٫۳ درصد تحت پوشش بهزیستی و ۶٫۳  درصد تحت پوشش کمیته امداد هستند